Briller

Optikersymbol

Har du brug for briller er der nogle muligheder for tilskud.


Briller til pensionister

 

Som folkepensionist eller førtidspensionist efter de gamle regler kan du søge om tilskud til briller. Læs mere om tilskud til briller og helbredstillæg til pensionister.

 

Briller til børn

 

Børn under 16 år kan få tilskud til brilleglas og brillestel ved første anskaffelse af briller, samt når det er nødvendigt at skifte glas og stel.
For at få tilskuddet udbetalt skal ansøgeren fremsende kvitteret, specificeret regning til regionen, medmindre der er truffet aftale med leverandøren om direkte afregning.


Briller i øvrigt

 

Har du behov for briller og ikke selv har mulighed for at betale, kan du kontakte Arbejdsmarkedsafdelingen på telefonnummer 9611 7596. De vil så foretage en individuel og konkret vurdering baseret på din situation og din økonomi.

 

 

 

Opdateret 21-03-2013

Redaktør: Dorthe Leth Foged

Kontakt - Borgerservice

Holstebro Kommune
Borgerservice
Kirkestræde 11
7500Holstebro
Tlf: 9611 7500
Fax: 9611 7002

E-Post: borgerservice@holstebro.dk

Telefontid:ma-on 8-14, to 8-17, fr 8-14
Se flere oplysninger om Holstebro borgerservicecentre
Vis på kort (nyt vindue)

 

Nyheder

Marianne, Eva og Katrine viser vejen i tværfaglig indsats for hjerneskadede

 
De første af i alt 20 medarbejdere efteruddannet til en styrket indsats i Holstebro Kommune
Den 21-05-2013

Fremtidsfortællinger bygger bro til bedre sundhed

 
Bedre selvvurderet helbred og fysisk funktionsevne er de iøjnefaldende resultater af sundhedsindsatser, der tager udgangspunkt i etniske minoritetsborgeres fremtidsfortællinger.
Den 16-05-2013

Kit i partnerskabet mellem DGI og Holstebro Kommune

 
Kit Pilgaard ansat som sundheds- og idrætskonsulent i partnerskabsaftale
Den 03-05-2013

Tilmeld nyhedsmail

Gør som over 2500 andre: Tilmeld dig nyhedsmailen 

 

- og deltag i konkurrencen om en iPod Touch. Vi trækker lod blandt de første 3000 tilmeldte.