Hvem skal have Holstebro Ældrepris?

29 august 2012


Alle kan indstille kandidater til kommunens ældrepris, der uddeles den 3. oktober.

Alle kan indstille kandidater til kommunens ældrepris, der uddeles den 3. oktober.

 

Holstebro Byråd har indstiftet en ældrepris. I år uddeles den for tredje gang. Det sker i forbindelse med FN’s Internationale Ældredag den 1. oktober. Frem til og med den 18. september 2012 kan alle borgere i kommunen indstille kandidater til prisen.

 

Formålet med Holstebro Ældrepris er at anerkende en frivillig og særlig indsats, der er kommet ældre borgere i kommunen til gavn. Det er de syv medlemmer i Social- og Sundhedsudvalget, der beslutter, hvem af de indstillede kandidater der skal have den årlige ældrepris. Prisen består af en gave og et diplom fra kommunen.

 

Indstillinger til Holstebro Ældrepris skal sendes til Kultur og Sundhed senest tirsdag den 18. september 2012 kl. 12 mærket ”Holstebro Ældrepris” – enten på mail til Kultur.Sundhed@Holstebro.dk eller pr. post til Holstebro Rådhus, Kultur og Sundhed, Kirkestræde 11, 7500 Holstebro. Indstillingen skal være kort og begrundet.
 

 

Læs mere om Holstebro Ældrepris på www.holstebro.dk/aeldrepris.