Referat

fra møde i

Udvalget for Børn og Unge

Referat åben

Mødedato 28. april 2011

Mødetidspunkt 12.00

Mødelokale 188

 

 

 

 

 

Bemærkninger

Der var afbud fra Canan Dogan

 

 


 

Indholdsfortegnelse

Åben del 3

1......... Meddelelser fra Udvalgsformanden. 3

2......... Meddelelser 4

3......... Budgetopfølgning 2011 B&U.. 5

4......... Politiske målsætninger for Udvalget for Børn og Unges driftsområde. 6

5......... Dagtilbud - organisering af dagplejen - høringssvar 7

6......... Dagtilbud - pasningssituationen i USFH - Herrup. 10

7......... Dagtilbud - dagtilbudspolitik - 1. udkast 12

8......... Folkeskolen - Ombygning af toiletter på Idom-Råsted Skole. 13

9......... Folkeskolen - Skolestrukturanalyse. 14

10...... Pressen. 15

11...... Eventuelt 16

Lukket del 17

12...... Sag på dagsordenen. 17

Personsags del 18

13...... Personsag. 18

14...... Personsag. 19

15...... Personsag. 20

 


Åben del

1.         Meddelelser fra Udvalgsformanden

002772-2011

 

Beslutning

 

Ingen meddelelser.

 

Canan Dogan (A) deltog ikke ved sagens behandling.

 

 


2.         Meddelelser

002775-2011

 

Beslutning

 

Ingen meddelelser.

 

Canan Dogan (A) deltog ikke ved sagens behandling.

 

 


3.         Budgetopfølgning 2011 B&U

005542-2011

 

Sagsfremstilling

BE/ALJ - BU

Budgetopfølgningen pr. 31. marts 2011 viser et forbrug på 22,0%, hvilket er indenfor det forventede.

Det forventede regnskab svarer således til budgetrammen korrigeret for DUT-midler vedr. forhøjet bidrag til privat- og efterskoler samt taxameterafregning for 2011.

 

 

Indstilling

Til efterretning

 

Beslutning

 

Indstillingen følges.

 

Canan Dogan (A) deltog ikke ved sagens behandling.

 

Bilag

Budgetopfølgning pr. 31.3.2011

 


4.         Politiske målsætninger for Udvalget for Børn og Unges driftsområde

038320-2010

 

Sagsfremstilling

Udvalget for Børn og Unge besluttede den 7. oktober 2010 at gennemføre 5 dialogmøder med institutioner og skoler.

De 5 møder er afholdt og på mødet den 10. februar 2011 blev udvalget præsenteret for de input, der kom fra møderne. Forvaltningen har efterfølgende lavet en sammenskrivning af de input der kom fra møderne. På mødet den 31. marts besluttede udvalget, at der påbegyndes en opfølgning på baggrund af sammenskrivningen.

Opfølgningen er nu udarbejdet og fremsendes hermed som del af det videre beslutningsgrundlag til budget 2012-2015.

 

 

Indstilling

Til udvalgets orientering

 

Beslutning

 

Indstillingen følges.

Den udarbejdede liste udsendes til skoler og institutioner og indgår iøvrigt i det politiske budgetarbejde.

 

Canan Dogan (A) deltog ikke ved sagens behandling.

 

Bilag

Sammenskrivning resultaterne fra dialogmøderne januar 2011 incl. opfølgning

 


5.         Dagtilbud - organisering af dagplejen - høringssvar

006475-2011

 

Sagsfremstilling

BE - CES

Udvalget for Børn og Unge besluttede i sit møde den 10. marts 2011 at iværksætte en høring om centralisering af dagplejen blandt institionsbestyrelser, medarbejdere og faglige organisationer. Høringen er nu gennemført i henhold til den udarbejdede tidsplan. Høringssvarene omfatter i høj grad emner der er omfattet af MED - organisationens arbejdsområder og forelægges hermed til orientering.

Af høringssvarene fremgår følgende emner til behandling i Udvalget for Børn og Unge

o        BUM i Mejdal er en selvejende institution med driftsoverenskomst med kommunen. En selvejende dagpleje vil forudsætte, at kommunen ønsker at indgå en driftsoverenskomst med BUM om driften af dagplejen i et nærmere angivet område. At etablere et selvejende dagplejedistrikt vil betyde, at der skal ske en nøje afgrænsning af pasningsdistrikt og de børn som er omfattet af dagplejen i distriktet.

o        En anden mulighed i området er, at de enkelte dagplejere nedsætter sig som private passere. Det betyder, at de skal opsige deres stilling ved Holstebro Kommune og at rekruttering af børn til dagplejen skal foretages af den enkelte dagplejer (ikke via den kommunale pladsanvisning). Private passere godkendes af Holstebro Kommune og det påhviler også kommunen at føre et løbende tilsyn med den private passer. Private passere har andre vilkår end kommunale dagplejere. De modtager alene løn for antal indskrevne børn og er således ikke sikret en løn på samme måde som i den kommunale pasningsordning og det påhviler forældrene at passe barnet ved ferie, sygdom mv. idet der ikke er adgang til gæstefunktioner i kommunalt regi. For private passere kan der ikke tilbydes administration af forældrebetaling idet dette er et anliggende mellem forældrene og den private pasningsordning.

 

 

Indstilling

Forvaltningen indstiller at centralisering af dagplejen gennemføres i henhold til budgetvedtagelsen for 2011, og at

 

Beslutning

 

Indstillingen følges.

 

Canan Dogan (A) deltog ikke ved sagens behandling.

 

Bilag

Høringssvar samlet i eet dokument

Tidsplan - centralisering af dagplejen

 


6.         Dagtilbud - pasningssituationen i USFH - Herrup

013343-2011

 

Sagsfremstilling

BE/CES/AL/SLV - BU

Byrådet  har den 22. februar 2011  besluttet, at Herrup skole lukker med udgangen af indeværende skoleår. Herrup skoledistrikt bliver fra 1. august 2011 en del af Sevel skoledistrikt. Da Herrup skole lukker, nedlægges USFH'en i Herrup ved skolens ophør, oplyser ministeriet, da en USFH ikke kan fungere som en selvstændig enhed eller som en filial af en anden USFH. 

Der er derfor behov for at afklare det fremtidige pasningstilbud for de børnehave- og skolefritidshjemsbørn, der er i Herrup. Forvaltningen har modtaget en henvendelse fra "Initiativgruppen for fastholdelse af de små børn i nærområdet". Initiativgruppen stiller en række spørgsmål som vedlægges og indgår i behandlingen af denne sag.

 

Skolebørn

Sammenlægningsudvalget besluttede i forbindelse med vedtagelsen af budget 2007, at man skulle omdanne fritidshjem til skolefritidshjem i Holstebro Kommune. Det betyder at:

Forældre til de indskrevne skolebørn, der har valgt anden skole i kommunen, vil modtage nyt tilbud om SFH'plads til deres barn fra d. 1. august 2011 på den skole de har valgt. Det samme gælder de børn der skal optages i børnehaveklasse i august 2011.

 

Børnehavebørn

Da USFH-Herrup ophører til august 2011, skal der findes en afklaring for børnehavedelen. Det betyder, at der er to muligheder:

  1. at der kan oprettes en børnehave i Herrup
  2. at børnehavebørn kan optages i eksisterende institutioner

1. Der har pågået en dialog med USFH-Regnbuen vedr. situationen og tilpasning af børnetallet. Udviklingen i området har gennem de seneste år været et faldende børnetal, hvor der i børnehavedelen i 2010 var optaget 16 børn, og hvor institutionen i 2011 har forventninger om 13 børn.

Selvom der er skabt mulighed for optagelse af 3-årige børnehavebørn, vurderes der ikke at være et fremtidigt bæredygtig grundlag for en børnehave i Herrup.

2. Sevel USFH vil fra d. 1. august 2011 være beliggende i det skoledistrikt Herrup bliver en del af. Fra Herrup USFH er der afstandsmæssigt 7-8 km til børnepasning for børnehavebørn i henholdsvis Sevel og Skave. Begge institutioner vil have mulighed for at optage børnehavebørn. 

Forældre med børn optaget i USFH-Herrup vil få mulighed for at ønske børnehaveplads i en anden institution. Der vil med afsæt i forældrenes ønsker blive anvist plads til barnet i en anden institution med optagelse pr. 1. august 2011.

Fremtidigt vil børn fra Herrup blive opskrevet til en børnehaveplads i Sevel USFH, medmindre forældre ønsker en institution i et andet skoledistrikt.

 

Indstilling

Forvaltningen indstiller:

 

Beslutning

 

Udvalget ønsker, at beslutningen afventer en afklaring af forholdet til budgetforliget vedr. budget 2011. Initiativgruppen og skolebestyrelsen indbydes til dialog i forbindelse med næste udvalgsmøde den 12. maj 2011.

 

Et mindretal i Udvalget, bestående af Morten Flæng (A), Bodil Pedersen (A) anbefaler indstillingen og ønsker initiativgruppen og skolebestyrelsen indbudt til dialog i forbindelse med næste udvalgsmøde den 12. maj 2011.

 

Canan Dogan (A) deltog ikke ved sagens behandling.

 

Bilag

Henvendelse fra initiativgruppen for fastholdelse af de små børn i nærområdet

 


7.         Dagtilbud - dagtilbudspolitik - 1. udkast

048912-2010

 

Sagsfremstilling

BE/CES/IH

Udvalget for Børn og Unge besluttede i mødet den 16. december 2010 at udforme en Dagtilbudspolitik for Holstebro Kommune. Gennem institutionsledernes besvarelse af et spørgeskema valgte Udvalget for Børn og Unge 5 fokusområder som skulle være en del af Dagtilbudspolitikken. De 5 fokusområder blev omsat til forslag og ideer på en temadag den 4. marts 2011 og har dannet grundlag for arbejdet i forvaltningens arbejdsgruppe. Arbejdsgruppen afleverer hermed 1. udkast til Holstebro Kommunes Dagtilbudspolitik til Udvalget for Børn og Unges behandling med henblik på afholdelse af 1. høringsmøde den 9. maj 2011.

Forvaltningen har derudover udarbejdet en oversigt over gruppeinddeling til 1. høringsmøde og et forslag til spørgsmål, som kan være udgangspunktet for drøftelsen med bestyrelser, medarbejdere og ledere.

 

Indstilling

Det indstilles at

 

Beslutning

 

Indstillingen følges.

 

Canan Dogan (A) deltog ikke ved sagens behandling.

 

Bilag

Dagtilbudspolitik - 1. udkast

Dagtilbudspolitik - 1. høringsmøde - gruppeopdeling

Spørgsmål - dialog/høringsmøde

 


8.         Folkeskolen - Ombygning af toiletter på Idom-Råsted Skole

017377-2011

 

Sagsfremstilling

BE/AL - BU

I det kommende skoleår er der indskrevet en elev på Idom-Råsted Skole der benytter kørestol. Der er ikke noget handicaptoilet på skolen, og der er derfor brug for en ombygning af de nuværende toiletter, så der kan etableres et handicaptoilet.

Beløbet udgør 185.000 kr. som søges frigivet. Beløbet er indeholdt i puljen mindre anlægsopgaver. Efter frigivelse af et rådighedsbeløb på 185.000 kr. er puljen til mindre anlæg på 927.000 kr.

 

Indstilling

Det indstilles, at Udvalget for Børn og Unge frigiver et rådighedsbeløb på 185.000 kr. til etablering af handicaptoilet på Idom-Råsted Skole, finansieret afpuljen til mindre anlæg.

 

Beslutning

 

Indstillingen følges.

 

Canan Dogan (A) deltog ikke ved sagens behandling.

 

 


9.         Folkeskolen - Skolestrukturanalyse.

034086-2010

 

Sagsfremstilling

BE/AL - BU

Holstebro Byråd har besluttet, at der skal udarbejdes en skolestrukturanalyse af skoleområdet i Holstebro Kommune. Udvalget for Børn og Unge fik på udvalgsmødet den 31. marts præsenteret analyserapporten fra Rambøll.

På udvalgsmødet den 14. april besluttede Udvalget: "Der udarbejdes tidsplan, som omfatter en høring, foranstaltet af Udvalget for Børn og Unge. Fagudvalgets høring efterfølges af den i Folkeskoleloven beskrevne høringsprocedure vedrørende skolelukninger, såfremt der skal lukkes skoler. Forvaltningen forelægger snarest oplæg til ændringer af skolestrukturen, som tilgodeser målet om at øge undervisningstimetallet, forbedre efter- og videreuddannelsesniveauet samt at forbedre skole-IT".

I forbindelse med analyse af skolestrukturen har der endvidere været nedsat to interne arbejdsgrupper.

Den første gruppe har analyseret specialundervisningsområdet. Gruppen kommer med nogle bud på, hvordan udgifterne og henvisningerne til specialområdet kan nedbrignes, samt giver bud på en række initiativer, der kan fremme inklusionen.

Den anden gruppe har beskæftiget sig med IT området. Rapporten på IT området indeholder dels en status, dels hvilken rolle computeren spiller i undervisningen og afslutningsvis de behov folkeskolen har på området.

På mødet forelægges de to delrapporter.

 

Indstilling

Til drøftelse med henblik på senere beslutning.

 

Beslutning

 

Indstillingen følges.

 

Canan Dogan (A) deltog ikke ved sagens behandling.

 

Bilag

Skolestrukturanalyse - Rapport om IT og medier i skolen

11 04 14 Endeligt udkast rapport - dis

 


10.      Pressen

002776-2011

 

Beslutning

 

Intet.

 

Canan Dogan (A) deltog ikke ved sagens behandling.

 

 


11.      Eventuelt

002777-2011

 

 


Lukket del

12.      Sag på dagsordenen

006902-2011

 

 


Personsags del

13.      Personsag

003602-2009

 

 


14.      Personsag

011293-2011

 

 


15.      Personsag

017108-2011