Referat

fra møde i

Udvalget for Børn og Unge

Referat åben

Mødedato 08. marts 2012

Mødetidspunkt 12.00

Mødelokale 188

 

 

 

 

 

Bemærkninger

 

 

 


 

Indholdsfortegnelse

Åben del 3

1......... Meddelelser 3

2......... Meddelelser fra Udvalgsformanden. 4

3......... Dialogmøder i Børn og Unge i 2012. 5

4......... Dagtilbud - Bygningsmæssige forhold i Bur 6

5......... Dagtilbud - strukturtilpasning i Vinderup. 7

6......... Folkeskolen - Anlægsregnskab SFH pladser i Skave. 9

7......... Folkeskolen - Evaluering af skolestrukturdebatten. 10

8......... Folkeskolen - Skolestruktur 11

9......... Folkeskolen - Udskiftning af detektorer på Birkelundskolen. 12

10...... Folkeskolen - ressourcetildelingsmodel 13

11...... Folkeskolen - Nedsættelse af byggeudvalg på Mejrup Skole. 14

12...... Folkeskolen - Nedsættelse af byggeudvalg på Ejsing Skole. 15

13...... Folkeskolen - nedsættelse af byggeudvalg på Sønderlandsskolen. 16

14...... Folkeskolen - Tvis Skole - godkendelse af idrætsvalgfag. 17

16...... Rådgivning - Virksomhedsoverdragelse af Døgninstitutionen Østervang. 18

17...... Pressen. 19

18...... Eventuelt 20

T1-1... Folkeskolen - Indkøb af IT udstyr til folkeskolen. 21

Personsags del 23

19...... Personsag. 23

20...... Personsag. 24

21...... Personsag. 25

22...... Personsag. 26

 


Åben del

1.         Meddelelser

053894-2011

 

Beslutning

 

Pkt. 16 på denne dagsorden er overført til "Lukket dagsorden".

 

 


2.         Meddelelser fra Udvalgsformanden

053895-2011

 

Beslutning

 

Pjece om "De utrolige år i dagtilbud" (DUÅ) uddelt. Den 29. marts, kl. 16 er der markering af, at 28 ansatte er færdige med uddannelse i DUÅ-dagtilbud.

 

Dialogmøde med sektionsledere i PPR, Familiesektionen, Sundhedsplejen og Støttepædagogkorpset af d.d. på Borregaardsvej.

 

 


3.         Dialogmøder i Børn og Unge i 2012

031908-2011

 

Sagsfremstilling

BE / CES - BU

Udvalget for Børn og Unge evaluerede den 9. februar 2012 dialogmøderne der blev afholdt i januar 2012. Udvalget for Børn og Unge drøftede, med afsæt i den udsendte sammenskrivning af dialogmøderne, at genoptage sagen med henblik på at fastlægge rammerne for den kommende dialogrunde og evt. beslutte en mere konkret opfølgning på resultaterne.

 

 

Indstilling

Det indstilles, at

 

Beslutning

 

Indstillingen følges.

 

Udvalget pegede på konkrete emner, der ønskes opfølgning på i forlængelse af dialogmøderne:

 

1) Der udarbejdes en rammebeskrivelse for anvendelse af frivillig arbejdskraft og sponsorater. Eksterne ledere involveres i beskrivelsen.

 

2) Orientering om og drøftelse af procedurer m.v., som omgærer rådgivning, støtte m.m. fra Pædagogisk-Psykologisk Rådgivning. Ledende psykolog inviteres til et kommende møde i Udvalget for Børn og Unge.

 

3) En vurdering af de lokale bestemmelser om antallet af forældrevalgte medlemmer af skolebestyrelserne.

 

Bilag

Sammenskrivning fra Dialogmøderne Udvalgsmøde 8. marts 2012

 


4.         Dagtilbud - Bygningsmæssige forhold i Bur

022975-2011

 

Sagsfremstilling

BE / CES - BU

Puljeinstitutionen "Krudttønden" i Bur drives fra de bygninger som udgjorde den lukkede skole i Bur. Bygningerne ejes af Holstebro Kommune og udlejes til "Krudttønden". Forvaltningen er af den opfattelse af bygningens standard ikke lever op til de krav man almindeligvis stiller til bygninger til børnepasning. Forvaltningen har gennem nogen tid været i dialog med bestyrelsen i "Krudttønden" om at finde en løsning på de bygningsmæssige forhold. 

 

 

 

Indstilling

Med henblik på på at planlægge et anlægsprojekt indstilles det, at der nedsættes et byggeudvalg bestående af formand og næstformand fra Udvalget for Børn og Unge, puljeinstitutionen "Krudttønden", Teknisk forvaltning og forvaltningen.

 

Beslutning

 

Indstillingen følges. Et anlægsprojekt skal omfattes af de kommunale standarder for antallet af kvadratmeter og udnyttelse.

 

 


5.         Dagtilbud - strukturtilpasning i Vinderup

048064-2010

 

Sagsfremstilling

048064-2010

BE - SLV - BU

Sagen vedr. strukturtilpasning for daginstitutionerne i Vinderup, blev behandlet på  Udvalget for Børn og Unges møde d. 26. januar 2012. På mødet besluttede Udvalget, at: "Forvaltningen laver beregninger på de to modeller og evt. overgang til fælles ledelse".

I forlængelse heraf har forvaltningen afsøgt og beregnet på yderligere muligheder i forhold til de to modeller: Model 1 "Tre i én modellen", der tager udgangspunkt i at alle Vinderupbørn er samlet et sted, og model 2 "Tre i to modellen", der opererer med to driftssteder.

Med afsæt i de faldne bemærkninger på udvalgsmødet, er der udarbejdet et bilag indeholdende 8 forslag:

Medsendte bilag indeholder en oversigt indeholdende en beskrivelse af de enkelte modeltyper A-H  samt tilhørende oplysninger om: anlægsudgift, driftsudgift, ledelseressourcer, pladskapacitet og -behov. 

Af  Udvalget for Børn og Unges "6-punktsprogram punkt 2, fremgår det, at der skal ske : Et generelt "serviceeftersyn" på såvel dagtilbuds- som skoleområdet, så der opnås en økonomisk og pædagogisk optimal drift".

 

For at skabe en pædagogisk sammenhængende helhedsløsning for børnepasningen i Vinderup og for at sikre flest mulige ressourcer til den umiddelbare pasning af børnene, tages der derfor - uanset valget af model  - afsæt i, at der bliver én institutionsleder og én institutionsbestyrelse. Med henblik på at skabe mulighed for, at  institutionslederen kan lede processen med sammenlægningen af de tre institutioner, og den nye institutionsbestyrelse kan få mulighed for at fastlægge principperne for "den nye institution" i Vinderup, foreslås det, at bestyrelses- og ledelsesstrukturen af de tre institutioner ændres pr. 1. oktober 2012.

 

Indstilling

Forvaltningen indstiller at:

 

Beslutning

 

Indstillingen følges, dog således at der sendes to modeller i høring:

 

1) Model 1.c og

2) Model 2.h

 

Bilag

Modeltyper for strukturændringer i Vinderup

 


6.         Folkeskolen - Anlægsregnskab SFH pladser i Skave

010765-2012

 

Sagsfremstilling

BE/AL - BU - ØK - BY

 

 

Holstebro Byråd afsatte i forbindelse med vedtagelsen af bugettet for 2010, 3 mio. kr. til etablering af SFH-lokaler ved Skave Skole. Projektet omfattede en ombygning på Skave Skole samt overflytning af to pavillioner, således at der blev plads til 60 SFH børn. Efter endt licitation kunne anlægssummen reduceres med 350.000 kr. Anlægssummen blev reduceret med 350.000 kr. ved budgetopfølgningen pr. 31. august 2010, så det samlede anlægsbudget udgjorde 2.650.000 kr. 

Der aflægges hermed anlægsregnskab. Byggeregnskabet udviser et forbrug på 2.269.197 kr. De uforbrugte midler udgør hermed 380.803 kr. 

Det udarbejdede anlægsregnskab er i overensstemmelse med bogføringen og påtegnet af Økonomi.

 

Indstilling

Udvalget for Børn og Unge indstiller regnskabet til godkendelse i Økonomiudvalg og Byråd.

 

 

 

Beslutning

 

Indstillingen følges.

 

Bilag

Anlægsregnskab, SFH Skave

 


7.         Folkeskolen - Evaluering af skolestrukturdebatten

010768-2012

 

Sagsfremstilling

BE/AL - BU

Udvalgsmedlem Niels Krawack (F) har anmodet om at punktet: "Evaluering af skolestrukturdebatten" sættes på dagsordenen til Udvalget for Børn og Unge.

Herunder ønskes drøftet hvilke dele der gik godt/skidt i forhold til interessentgruppen, konsulentrapporten, alle borgermøderne osv. Endvidere en drøftelse af, om det var den mest hensigtsmæssige procedure.

 

 

Indstilling

Til drøftelse

 

Beslutning

 

Som indstillet.

 

Bilag

Økonomiske og budgetmæssige perspektiver i 2012 efter foreslåede ændringer af skolestrukturen

 


8.         Folkeskolen - Skolestruktur

043552-2011

 

Sagsfremstilling

BE/AL - BU

Holstebro Byråd behandlede på sit møde den 21. februar 2012 punktet skolestruktur. Udvalget for Børn og Unge har på sit møde den 23. februar besluttet, at Udvalget løbende orienteres om de forskellige processers forløb.

Forvaltningen giver en aktuel status på mødet.

 

Indstilling

Til orientering.

 

Beslutning

 

Orientering om møde med repræsentanter fra Ryde om fremtidig brug af skolebygninger m.m.

Orientering om møde med Nørreland/Sønderland om planlægning af det kommende skoleår - herunder musikprofilens videreførelse.

Orientering om status vedr. Ejsing.

Orientering om kommende møde på Skave Skole.

Orientering om møde om flytning af modtagelsesklasserne.

Orientering om møde om flytning af Komtek.

Orientering om forflyttelse af personale.

 

 

 


9.         Folkeskolen - Udskiftning af detektorer på Birkelundskolen

011249-2012

 

Sagsfremstilling

BE/AL - BU

I 2003 fik Birkelundskolen etableret automatisk lysstyring i alle lokaler, som et energisparende projekt. I de senere år er flere og flere detektorer gået i stykker. Det viser sig nu at detektorerne ikke er monteret korrekt fra starten. De skal have en konstant spænding, men det fremgik ikke af specifikationerne på monteringstidspunktet. Da systemet er monteret for mere end 5 år siden, kan der ikke blive tale om erstatning i forhold til leverandøren eller elektrikeren.

Problemet kan løses ved ændring af elinstallationen, så detektorerne får etableret konstant spænding. Dette kræver, at detektorer og afbryder ved væg skal demonteres, og der skal ændres i bestående el-ledninger i hvert klasselokale. Udgiften hertil udgør 106.000 kr. som søges frigivet. Beløbet er indeholdt i puljen mindre anlægsopgaver. Efter frigivelse af rådighedsbeløb på 106.000 kr. er puljen til mindre anlæg på 2.006.000 kr.

 

Indstilling

Det indstilles, at Udvalget for Børn og Unge frigiver et rådighedsbeløb på 106.000 kr. til ændring af elinstallation og opsætning af detektorer på Birkelundskolen, finansieret af puljen til mindre anlæg.

 

Beslutning

 

Indstillingen følges.

 

 


10.      Folkeskolen - ressourcetildelingsmodel

048824-2011

 

Sagsfremstilling

BE/AL - BU

Holstebro Byråd besluttede den 11. oktober 2011 under punktet: "Folkeskolen, høring vedr. skolestrukturen 2011", "at der udarbejdes forslag til en ny fordeling af ressourcerne til undervisning - evt. et beløb pr. elev".

Udvalget for Børn og Unge besluttede på sit møde den 19. januar 2012 at udsende fem forskellige modeller for tildeling af ressourcer til skolerne med opstillinger over økonomien for de enkelte skoler til høring i skolebestyrelserne.

Høringen er nu afsluttet og der er indkommet 22 høringssvar. Der peges i høringssvarene på forskellige fordele og ulemper. Forvaltningen indstiller derfor, at der arbejdes videre med en ny ressourcetildelingsmodel som skal understøtte inklusionen i normalområdet ved at inddrage ressourcerne til specialklasser og specialskoler i forslag til ny ressourcetildelingsmodel.

 

Indstilling

Forvaltningen indstiller, at der med afsæt i de indkomne høringssvar arbejdes videre med en ny ressourcetildelingsmodel. Modellen skal: 

Arbejdet afsluttes så betids, at der kan ske implementering fra 2013.

 

Beslutning

 

Indstillingen følges, idet det overvejes, hvorledes også ressourcerne til skolefritidshjemmene kan indgå i en ressourcetildelingsmodel. Eksterne ledere involveres i arbejdet.

 

Canan Dogan (A) deltog ikke ved sagens behandling.

 

Bilag

Samlet oversigt - høringssvar vedr. ny ressourcetildelingsmodel

 


11.      Folkeskolen - Nedsættelse af byggeudvalg på Mejrup Skole

010939-2012

 

Sagsfremstilling

BE/AL - BU

Holstebro Byråd har afsat 3,875 mio. kr. til ombygning på Mejrup Skole samt 13 mio. kr. til en tilbygning til overbygningen på Mejrup Skole.

Der skal nedsættes et byggeudvalg til at forestå processen. Byggeudvalget foreslås at omfatte repræsentanter fra skolen, Teknisk Forvaltning, Børn og Unge forvaltningen og 2 medlemmer af Udvalget for Børn og Unge.

 

Indstilling

Det indstilles at der nedsættes et byggeudvalg og at Udvalget for Børn og Unge udpeger udvalgets formand og næstformand til at indtræde i byggeudvalget på Mejrup Skole.

 

Beslutning

 

Indstillingen følges.

 

Canan Dogan (A) deltog ikke ved sagens behandling.

 

 


12.      Folkeskolen - Nedsættelse af byggeudvalg på Ejsing Skole

011212-2012

 

Sagsfremstilling

BE/AL - BU

Holstebro Byråd besluttede på sit møde den 21. februar 2012 at Ejsing Skole skulle lukkes med udgangen af dette skoleår. Til skolen er tilknyttet en USFH som også bliver berørt af lukningen. Der er enighed om, at der skal findes andre lokaler til pasning af førskolebørnene i Ejsing. Forvaltningen er aktuelt i dialog med den kommende friskole om muligheden for at varetage pasningen af førskolebørnene i Ejsing.

Med henblik på fortsat at kunne tilbyde pasning af førskolebørn i Ejsing indstiller forvaltningen at der nedsættes et byggeudvalg, for at finde en løsning på de bygningsmæssige forhold.

 

Indstilling

Forvaltningen indstiller, at der nedsættes et byggeudvalg, bestående af repræsentanter fra forvaltningen, Teknik og Miljø, skolen, repræsentanter fra den kommende friskole i Ejsing samt formanden og næstformanden for Udvalget for Børn og Unge.

 

Beslutning

 

Indstillingen følges. Der indrettes/etableres bygninger efter de kommunale standarder mht antal kvadratmeter og dobbeltudnyttelse.

 

Canan Dogan (A) deltog ikke ved sagens behandling.

 

 


13.      Folkeskolen - nedsættelse af byggeudvalg på Sønderlandsskolen

011414-2012

 

Sagsfremstilling

BE/AL - BU

Holstebro Byråd besluttede den 21. februar 2012 at: "Sønderlandsskolen ombygges/renoveres/nybygges, så den fremover kommer til at omfatte en tre-sporet skole for 0. - 9. klassetrin, og at byggeriet forventes færdig 1. august 2014.

Der skal nedsættes et byggeudvalg til at forestå processen. Byggeudvalget foreslås at omfatte repræsentanter fra skolen, Teknisk Forvaltning, Børn og Unge forvaltningen og 2 medlemmer af Udvalget for Børn og Unge.

 

Indstilling

Det indstilles, at der nedsættes et byggeudvalg og at Udvalget for Børn og Unge udpeger udvalgets formand og næstformand til at indtræde i byggeudvalget på Sønderlandsskolen.

 

Beslutning

 

Indstillingen følges.

 

Canan Dogan (A) deltog ikke ved sagens behandling.

 

 


14.      Folkeskolen - Tvis Skole - godkendelse af idrætsvalgfag

007559-2011

 

Sagsfremstilling

BE/AL - BU

Udvalget for Børn og Unge godkendte på sit møde den 31. marts 2011 at Tvis Skole i skoleåret 2011-12 kunne oprette valgfaget "Personlig udvikling i boldspil og bevægelse". Samtidigt besluttede udvalget, "at der ønskes en evaluering, inden skoleåret 2012-13 planlægges, evalueringen imødeses inden den 1. marts 2012."

Tvis Skole har den 21. februar 2012 fremsendt en evaluering af valgfaget "Personlig udvikling i boldspil og bevægelse". Evalueringen er spørgeskemabaseret, og den viser, at ud af de 40 elever som oprindelig valgte faget i skoleåret 2011-12 er de 39 elever stadig på holdet. Evalueringen viser også, at eleverne generelt har haft et stort fagligt udbytte. Holstebro Elitesport har støttet aktivt op om undervisningen og er med baggrund i de gode erfaringer indstillet på at fortsætte samarbejdet. Valgfaget "Personlig udvikling i boldspil og bevægelse" understøtter Tvis Skoles idræts- og bevægelsesprofil, og derfor ønsker man fortsat at udbyde valgfaget i skoleåret 2012-13.

 

 

Indstilling

Forvaltningen indstiller, at Tvis Skole i skoleåret 2012-13 fortsat kan udbyde valgfaget "Personlig udvikling i boldspil og bevægelse".

 

Beslutning

 

Indstillingen følges.

 

Canan Dogan (A) deltog ikke ved sagens behandling.

 

Bilag

12 02 24 Beskrivelse af Tvis Skoles idræts- og bevægelsesprofil

12 02 24 Evaluring af valgfaget udvikling i boldspil og bevægelse Tvis Skole

12 02 24 Tvis Skoles ansøg: fortsæt af valgfag i skoleåret 2012-13

 


16.      Rådgivning - Virksomhedsoverdragelse af Døgninstitutionen Østervang

025385-2006

 

 


17.      Pressen

053896-2011

 

Beslutning

 

Intet.

 

Canan Dogan (A) deltog ikke ved sagens behandling.

 

 


18.      Eventuelt

053897-2011

 

Beslutning

 

Intet.

 

Canan Dogan (A) deltog ikke ved sagens behandling.

 

 


T1-1.   Folkeskolen - Indkøb af IT udstyr til folkeskolen

011178-2012

 

Sagsfremstilling

BE/AL - BU - ØK - BY

Skolevæsenet fik i 2006 nyt IT udstyr i form af 2470 bærbare og stationære PC. Samme år fik skolerne opsat trådløst netværk.

Skolernes bærbare og stationære PC er stærkt nedslidte og skolerne har brug for nyt IT-udstyr. Skolerne har fortsat brug for, at skolerne kan råde over 1 PC pr. 4 elever og 1 PC pr. lærer. Samlet skal der således anskaffes 2420 PC. Med henblik på at kunne udnytte de digitale læremidler optimalt, omfatter indkøbet endvidere 100 interaktive white boards.

Det trådløse netvæk står ligeledes overfor en udskiftning.

Da der skal opsættes trådløst netværk til spejderlejren, lægges der op til at det udstyr der benyttes til spejderlejren kan genbruges på skolerne, at indkøbet af platform sikrer at det kan udvides og at det trådløse net er dimensioneret så det kan håndtere mange brugere samtidigt. Samtidigt sikres det, at det trådløse net og de nye PCere kan udnytte de nyeste standarder indenfor trådløse kommunikation således at driftsoplevelsen bliver det bedst opnåelige.

De nye PCer forventes at skulle holde i 4 år. Det nye trådløse netværk forventes at skulle udskiftes om 6 år.

Den samlede udgift til det indstillede indkøb forventes at udgøre 29 mio. kr. Heraf finansieres 9 mio. kr. ved leasing indenfor det eksisterende driftsbudget. 

Budget og Regnskab har ikke bemærkninger til de bevillingsmæssige oplysninger i sagen.

 

 

Indstilling

Udvalget for Børn og Unge indstiller til økonomiudvalg og Byråd, at der foretages et IT indkøb ud fra følgende principper:

 

Beslutning

 

Indstillingen følges.

 

Canan Dogan (A) deltog ikke ved sagens behandling.

 

 


Personsags del

19.      Personsag

010545-2012

 

 


20.      Personsag

009277-2012

 

 


21.      Personsag

053323-2011

 

 


22.      Personsag

010015-2012