Referat
fra møde i
Kultur- og Fritidsudvalget

Referat åben

Mødedato 20. august 2008

Mødetidspunkt 08.00

Mødelokale Internt mødelokale, Biblioteket


 

 

 

Bemærkninger

 

 

 


 

Indholdsfortegnelse

 

 

Åben del

1            Holstebro Musikskole - Årsregnskab 2007.................................................... 3

2            Hjerl Hede - Årsregnskab 2007....................................................................... 4

3            Hjerl Hedes Frilandsmuseum - fornyet ansøgning om lån og øget driftstilskud - Hjerl Hede       5

4            Drøftelse af tilskud til Koncertsamvirket fra 2009.......................................... 7

5            Budget 2009-2012 - Kultur og Fritid............................................................... 8

6            Høring - Budget 2009-2012 - Kultur og Fritid................................................ 9

7            Ansøgning om tilskud til Poesi på en torsdag 2008-2009......................... 10

8            Billedkunstnerisk Grundkursus - ansøgning om forøgelse af driftsbudget fra 2008                      12

9            Godkendelse af vedtægtsændringer for Holstebro Museum..................... 13

10          Danske Kulturdage 2008............................................................................... 15

11          Generel sikring af Bjørn Nørgaards skulptur Borgerne fra Holstebro....... 16

12          Egnsteatret Cantabile 2 søger om underskudsgaranti til forestilling på Odin Teatret                  17

13          Workshops og operaforestillinger for børnehavebørn fra Den Jyske Opera 18

14          Genoptagelse af Temamøde vedr. brugen af idrætsfaciliteter og reglerne for lokaletilskud       20

15          Meddelelser..................................................................................................... 22

16          Eventuelt.......................................................................................................... 23

17          Pressen............................................................................................................ 24

T1-1      Forslag til mødedatoer i Kultur- og Fritidsudvalget i 2009......................... 25

 

             

 


Åben del

 

1.

018999-2006

Holstebro Musikskole - Årsregnskab 2007

 

Sagsfremstilling

LiM - KF

Regnskabet udviser et underskud på 653.146 kr. og egenkapitalen er negativ med 294.055 kr.

Holstebro Kommunes tilskud indgår korrekt i regnskabet, og revisionen har ikke givet anledning til forbehold.

 

Indstilling

Til Udvalgets godkendelse.

 

Beslutning

 

Regnskabet godkendt.

 

 

 

 


 

2.

026665-2006

Hjerl Hede - Årsregnskab 2007

 

Sagsfremstilling

LiM - KF

Regnskabet for 2007 udviser et underskud på 2.885.765 kr., hvorefter egenkapitalen er negativ med 2.559.252 kr.

Holstebro Kommunes tilskud er korrekt medtaget i regnskabet. Revisionen har ikke givet anledning til forbehold.

 

Indstilling

Til Udvalgets orientering.

 

Beslutning

 

Indstilling tiltrådt.

 

 

 

 

 


 

3.

013504-2008

Hjerl Hedes Frilandsmuseum - fornyet ansøgning om lån og øget driftstilskud - Hjerl Hede

 

Sagsfremstilling

LiM - KF - ØK

Hjerl Hedes Frilandsmuseum har fremsendt fornyet ansøgning om rente- og afdragsfrit lån på 4,8 mio. kr. samt om forhøjelse af det årlige driftstilskud med 1 mio. kr. fra 2009 og frem.

Rente- og afdragsfrit lån.

Lånet er til dækning af et underskud på museets drift i 2007 på 2,886 mio kr. og til dækning af et forventet underskud på driften i 2008 på 1,9 mio. kr.

Årsagen til underskuddet i 2007 er blandt andet at budgetterede tilskud ikke er indgået, og at museet ikke har haft de forventede indtægter fra det nye besøgscenter.

I 2008 har Hjerl Hedes Frilandsmuseum haft store og ikke budgetterede udgifter til ekstern bistand m.m. i forbindelse med direktørskiftet. Endvidere har museet budgetteret med indtægter på 2,5 mio. kr. til afvikling af eksternt finansierede projekter vedr. tilgængelighed og digital formidling, men ikke budgetteret med en tilsvarende udgift til deres afvikling. Endelig er museets faktiske entreindtægt ved udgangen af juli måned 350.000 kr. lavere ende den budgetterede.

Hjerl Hedes Frilandsmuseum har i maj måned foretaget en revision af budgettet for 2008 og beskåret alle driftskonti væsentligt.

Forøgelse af driftstilskuddet med 1 mio. kr. fra 2009.

Budgettet for 2009 viser et underskud på 2,3 mio kr. Dette budget, som er et absolut minimumsbudget bygger på det stærkt reviderede budget for 2008, hvor mange aktiviteter forvaltningen af museets samlinger, bevaringsindsatsen og vedligeholdelsen af bygningssamlingen samt undersøgelsesvirksomheden er beskåret og den indebærer endvidere, at to stillinger der bliver vakante ved årsskiftet ikke genbesættes.

Museet vil søge 1,3 mio kr. tilvejebragt ved sponsoraftaler til f.eks. støtte til særlige aktiviteter i levendegørelsen og ved ekstern støtte og fondstilskud til bygningsveldligeholdelse, undersøgelsesvirksomhed m.m.  Museet vil endvidere have stigende fokus på egenindtjening.

Museet har taget kontakt til Kulturarvsstyrelsen med henblik på en drøftelse af museets driftsgrundlag.

Kultur og Fritid gør opmærksom på, at på baggrund af den tidligere fremsendte ansøgning om forøgelse af det årlige driftstilskud med 1 mio. kr. indgår dette i de igangværende budgetforhandlinger. Kultur og Fritid anbefaler, at et eventuelt lån finansieres af kassen.

Budgetafdelingen har følgende bemærkning til sagsfremstillingen:

Hvis Byrådet beslutter at yde lån, skal der gives bevilling. Da der ikke er anvist anden finansiering, skal lån i givet fald finansieres af kassen. Lån skal være tidsmæssigt begrænset og sikres ved pantebrev. Budgetafdelingen har ingen bemærkninger til ansøgning om forøgelse af driftstilskud i 2009.

Repræsentanter for Hjerl Hede deltager under punktet.

 

 

Indstilling

Til Kultur- og Fritidsudvalgets drøftelse.

 

Beslutning

 

Kultur- og Fritidsudvalget anbefaler, at der sker en genopretning af driftsøkonomien, hvilket indgår i de igangværende budgetforhandlinger for 2009-2012.

 

Bilag

Se nedenstående.

 

 

 

Ansøgning og budget for 2008 og 2009

 

 


 

4.

040014-2007

Drøftelse af tilskud til Koncertsamvirket fra 2009

 

Sagsfremstilling

LG - KF

 

Kultur- og Fritidsudvalget besluttede i forbindelse med bevilling af tilskud for 2008, at Udvalgetinden næste ansøgningsrunde ønsker en drøftelse med Koncertsamvirkets parter om tilskud til Koncertsamvirket fremadrettet kan gives som en underskudsgaranti.

 

Kultur og Fritid har afholdt møde med parterne, som er Musikteatret, Holstebro Musikskole og Holstebro Kommune, om sagen.

 

Kultur og Fritid vil på mødet give en mundtlig redegørelse som oplæg til drøftelsen.

 

De øvrige parter inviteres til at deltage i drøftelsen.

 

Indstilling

Til Udvalgets drøftelse og beslutning.

 

Supplerende oplysninger

Kultur-og Fritidsudvalget bevilgede 65.000 kr. til Koncertsamvirkets koncerter i 2008.

 

Beslutning

 

Der gives fast tilskud i 2009 og 2010. Der er ikke taget stilling til tilskuddets størrelse.

 

Bilag

Se nedenstående.

 

 

 

Tilsagn om tilskud i 2008

Beskrivelse af Koncertsamvirket

 

 


 

5.

002335-2008

Budget 2009-2012 - Kultur og Fritid

 

Sagsfremstilling

LiM - KF - ØK

Der vil på mødet blive orienteret om status på budget 2009-2012 ud fra de senest udmeldte rammer.

 

Indstilling

Til drøftelse

 

Beslutning

 

Kultur- og Fritidsudvalget sender det korrigerede budgetmateriale i høring.

 

 

 

 

 


 

6.

002335-2008

Høring - Budget 2009-2012 - Kultur og Fritid

 

Sagsfremstilling

Høring

LiM - KF

Økonomiudvalget har på møde den 13. august 2008 behandlet Direktionens budgetoplæg og på baggrund heraf er der udmeldt rammer.

Forslag til budgetændringer skal herefter sendes til høring.

Fagudvalget skal på baggrund af Økonomiudvalgets rammeudmelding udarbejde høringsmateriale.

 

Indstilling

Det indstilles, at forslag til budgetændringer sendes til høring i Holstebro Idrætsråd og Samrådet med høringsfrist den 25. august 2008 kl. 10.00.

 

Beslutning

 

Indstilling tiltrådt.

 

 

 

 

 


 

7.

023766-2008

Ansøgning om tilskud til Poesi på en torsdag 2008-2009

 

Sagsfremstilling

LG - KF

Seks institutioner ansøger om tilskud på 22.000 kr. til poesiaften-arrangementer i efteråret 2008.

Institutionerne er Holstebro Gymnasium, Holstebro Bibliotek, Musikteatret, Arnold Busck Boghandel, Holstebro Kunstmuseum og Odin Teatret.

Parterne gennemførte i efteråret 2007 og foråret 2008 6 lignende poesi-arrangementer med stor succes. I alt har der været ca. 700 tilhørere. Arrangementerne finder sted på Knudsens den første torsdag i hver måned.

Arrangementerne har en række faste elementer: en professionel anerkendt lyriker læser egne værker, borgere indsender egne digte - det bedste udvælges og læses op af forfatteren, der er musikalske indslag ved lokale musikere, Arnold Busck Boghandel sælger lyrik i forbindelse med arrangementerne, en borger læser yndlingsdigte m.m.

I efteråret 2008 er lyrikerne Søren Ulrik Thomsen, Janina Katz og Asger Schnack engagerede.

Det samlede budget andrager ca. 72.000 kr., hvoraf den største del medgår til honorarer og transport til deltagende kunstnere. Herudover er der udgifter til markedsføring m.m.

Kunstrådet har givet tilsagn om tilskud til forfatterhonorarer på 15.000 kr. Herudover udgøres indtægten institutionernes medfinansiering samt salg af billetter.

 

Indstilling

Kultur og Fritid indstiller, at der meddeles afslag med henvisning til Udvalgets forpligtelse til at overholde servicerammen for 2008.

 

Supplerende oplysninger

 

 

Beslutning

 

Indstilling tiltrådt.

 

Bilag

Se nedenstående.

 

 

 

Endelig ansøgning - Poesi på en torsdag

 

 

 


 

8.

049184-2007

Billedkunstnerisk Grundkursus - ansøgning om forøgelse af driftsbudget fra 2008

 

Sagsfremstilling

LG - KF

Sagen genoptaget fra møderne den 7. maj og den 11. juni 2008.

På mødet den 7. maj behandlede Kultur- og Fritidsudvalget en ansøgning fra bestyrelsen for Holstebro Kunstmuseum om øget driftstilskud til Billedkunstnerisk Grundkursus med henblik på at uddannelsestilbuddet kommer på niveau med det oprindeligt opstillede budget.

Udvalget besluttede at tilbagesende ansøgningen med henvisning til, at den skulle fremsendes gennem bestyrelsen for Nordvestjysk Talentcenter.

Holstebro Kunstmuseum svarer på dette og anfører, at Billedkunstnerisk Grundkursus er en afdeling under Holstebro Kunstmuseum og ikke en administrativ eller økonomisk del af Nordvestjysk Talentcenter.

Ifølge Talentcentrets vedtægter er dette et samvirke, der "ingen kompetence og intet ansvar (har) for den enkelt deltagers organisationsform, økonomi, juridiske forhold eller driftsforhold (§3, stk. 2)".

Kunstmuseet anmoder på den baggrund om, at Kultur- og Fritidsudvalget genoptager sagen.

Kultur- og Fritidsudvalget har tidligere besluttet, at den ansøgte budgetforøgelse fra 2009 indgår i budgetarbejdet for 2009.

Herefter resterer ansøgningen om driftsforøgelsen i 2008, som andrager 38.246 kr., som primært skal dække manglende indtægter i forhold til det tidligere amtstilskud.

 

Indstilling

Til Kultur- og Fritidsudvalgets drøftelse og beslutning.

 

Beslutning

 

Der gives afslag på ansøgningen af budgetmæssige årsager.

 

 

 

 

 


 

9.

021262-2008

Godkendelse af vedtægtsændringer for Holstebro Museum

 

Sagsfremstilling

LG - KF - BY

Holstebro Museum anmoder om, at Holstebro Kommune godkender forslag til vedtægtsændringer, som er en konsekvens af overdragelsen af Strandingsmuseet i Thorsminde til Holstebro Museum.

Vedtægtsændringerne er godkendt i Holstebro Museums bestyrelse den 2. juni 2008.

De væsentlige ændringer er i punkt 4: Museets bestyrelse, sammensætning og valgmåde.

Ifølge de nugældende vedtægter vælges og sammensættes bestyrelsen således:

 

Ifølge de nye vedtægter vælges og sammensættes bestyrelsen på følgende måde:

Bestyrelsen udvides således med 1 medlem. Holstebro Museumsforening mister en plads i bestyrelsen, og Strandingsmuseets Venner får to pladser  bestyrelsen.

 

Endvidere indskrives Strandingsmuseets Venner i punkt 11: Vedtægtsgodkendelse og tilsyn, således at foreningen nu er på lige fod med Holstebro Museumsforening.

 

Indstilling

Kultur og Fritid indstiller, at Kultur- og Fritidsudvalget videresender vedtægterne til godkendelse i Byrådet med anbefaling.

 

Beslutning

 

Forslaget til ændrede vedtægter for Holstebro Museum kan godkendes og anbefales over for Byrådet, såfremt det i forslaget tilføjes, at ved stemmelighed i bestyrelsen er formandens stemme afgørende.

 

Bilag

Se nedenstående.

 

 

 

Vedtægter for HOLSTEBRO MUSEUM

Forslag til vedtægter HOLSTEBRO MUSEUM

 

 


 

10.

034125-2007

Danske Kulturdage 2008

 

Sagsfremstilling

LG/LiM - KF

Den 3. - 4. april 2008 blev konferencen Danske Kulturdage afviklet for tredje gang.

Årets konference havde temaet Kultur og Livsstil med en række undertemaer: Kunstneriske oplevelser - sport, motion, fritid - design - mental sundhed - gastronomi.

Oplægsholderne var: Ulrik Wilbek, Stig Rossen, teaterchef Michael Christiansen, dramachef i DR Ingolf Gabold, biskop Kjeld Holm, DGIs landsformand Søren Møller og rektor for Danmarks Designskole Peter Bysted.

Desuden blev en række kunstneriske oplevelser præsenteret ved Kresten Osgood med band, sangeren Maria Guttesen, Ensemble Midt Vest, Holstebro Musikskole og Balletskolen i Holstebro.

Det endelige regnskab vil foreligge til mødet.

Kultur og Fritid foreslår, at den næste konference finder sted torsdag den 3. og fredag den 4. marts 2010 og at forslag til tema for næste konference drøftes.

 

Indstilling

Til orientering og drøftelse.

 

Beslutning

 

Kultur og Fritid arbejder videre med planlægning af næste konference Danske Kulturdage den 3. og 4. marts 2010.

 

 

 

 

 


 

11.

018591-2008

Generel sikring af Bjørn Nørgaards skulptur Borgerne fra Holstebro

 

Sagsfremstilling

LG - KF - ØK

I juni 2008 blev der begået hærværk mod Bjørn Nørgaards skulptur Borgerne fra Holstebro.

I forbindelse med nedtagning af den ødelagte figur konstaterede Bjørn Nørgaards værksted andre skader på skulpturen. Otte figurer er løse, og alle figurer bærer tegn på, at nogen har haft fat i dem ved at hænge i dem eller lignende. På skulpturen ligger mange glasskår efter flaskekast med mere.

På den baggrund har kunstneren henvendt sig til Kultur og Fritid med henblik på en generel sikring af skulpturen, som bør omfatte forstærkning med længere ankre og fastlimning. Han anslår, at udgifter hertil vil andrage ca. 40.000 kr. eksl. moms til stenhugger og Bjørn Nørgaards værksted.

Kunstneren foreslår samtidig forbedret overvågning og belysning af skulpturen.

 

Indstilling

Til Udvalgets drøftelse og beslutning

 

Supplerende oplysninger

Teknisk Forvaltning oplyser, at belysningen på og omkring skulpturen følger gadebelysningen.

 

Beslutning

 

Kultur og Fritidsudvalget kan ikke anvise finansiering af 40.000 kr. til generel sikring af skulpturen Borgerne fra Holstebro.

 

 

 

 

 


 

12.

018276-2008

Egnsteatret Cantabile 2 søger om underskudsgaranti til forestilling på Odin Teatret

 

Sagsfremstilling

LG - KF

Egnsteatret Cantabile2 fra Vordingborg ansøger om underskudsgaranti på 11.750 kr. i forbindelse med at deres forestilling Bombshells opføres på Odin Teatret den 22. september 2008.

Bombshells er en humoristisk soloforestilling og meget anmelderrost.

Det opstillede budget viser udgifter til transport og markedsføring udover honorarer. Den eneste mulige indtægt er billetsalg.

I Odin Teatrets egnsteateraftale forpligtes teatret til gæstespilsaktiviteter, hvortil denne forestilling kan regnes.

 

Indstilling

Kultur og Fritid indstiller, at Kultur- og Fritidsudvalget giver afslag på ansøgningen med henvisning til, at aktiviteten er en driftsudgift henhørende under betingelser for egnsteatre og med henvisning til udvalgets forpligtelse til at overholde servicerammen for 2008.

 

Beslutning

 

Indstilling tiltrådt.

 

Bilag

Se nedenstående

 

 

 

Ansøgning om underskudsgaranti

Program

 

 


 

13.

017082-2008

Workshops og operaforestillinger for børnehavebørn fra Den Jyske Opera

 

Sagsfremstilling

LG - KF

Den Jyske Opera tilbyder workshops og operaforestillingen Volapyk for børnehavebørn, og der ansøges i den anledning om tilskud fra Børnekulturpuljen på 20.000 kr.

De tilbudte workshops finansieres fuldt ud af Den Jyske Opera og henvender sig især til indvandrerbørn i børnehaver i aldersgruppen 4-5 år. Der kan deltage en børnehavegruppe i hver seance og operaen tilbyder i alt 4 workshops.

I workshoppen arbejder en professionel skuespiller og en professionel musiker med børnene med stemmer, krop, rytmer og musik fra forestillingen Volapyk. Musikken til forestillingen er komponeret af Pierre Dørges, som tidligere har givet koncerter for børn i Holstebro. I forbindelse med workshoppen modtager pædagogerne et fuldstændigt materiale, som de efterfølgende kan arbejde videre med sammen med børnene omkring brug af stemme og krop.

Desuden tilbydes 4 opførelser af forestillingen Volapyk, som henvender sig til børn fra 4-8 år. Forestillingerne koster 10.000 kr. pr. stk., og er refusionsberettigede ifølge teaterloven og den regionale kulturaftale med indtil 50% af udgifterne.

Der er plads til 125 børn ved hver forestilling. Udover børn i børnehaver inviteres børn i indskolingen til at overvære forstillingerne, som opføres i bibliotekssalen den 16. og 17. september 2008.

De ansøgte midler skal dække udgifter til forestillingerne samt til krævet praktisk hjælp i forbindelse med opstilling og nedtagning af scenografien.

Kultur og Fritid samarbejder med Børn- og Unge forvaltningen om projektet.

 

Indstilling

Kultur og Fritid indstiller, at Kultur- og Fritidsudvalget bevilger det ansøgte beløb på 20.000 kr. til formålet og at det finansieres af kontoen børnekulturpuljen.

 

Supplerende oplysninger

Der resterer på kontoen børnekulturpuljen i 2008 ca. 40.000 kr.

 

Beslutning

 

Indstilling tiltrådt.

 

Bilag

Se nedenstående

 

 

 

Bilag til møde i Udvalget d. 20. august 2008

 

 


 

14.

009781-2008

Genoptagelse af Temamøde vedr. brugen af idrætsfaciliteter og reglerne for lokaletilskud

 

Sagsfremstilling

NO - KF

På temadagen den 27. marts 2008 blev det besluttet, at Kultur og Fritid udarbejdede forslag til ændringer i lokaletilskud til haller og øvrige lokaler, og på Udvalgets møde den 21. maj 2008 blev det besluttet, at Kultur og Fritid skulle udarbejde forslag vedrørende tildeling af tilskud til mødevirksomhed og tilskud til omklædningsfaciliteter.

Forslag til ændrede tilskud til idrætshaller blev forelagt på mødet i maj 2008, hvor et max. timetal på 1.800 timer pr. år på tilskudsberettigede timer til foreninger blev kædet sammen med en forhøjelse af timeprisen for en idrætshal til foreningsbrug.

Forvaltningen har i samarbejde med Holstebro Idrætsråd udarbejdet en medlemsafhængig model for antallet af godkendte timer til mødevirksomhed.

For foreninger, der benytter udendørs faciliteter og dermed har brug for omklædningsfaciliteter, oftest i forbindelse med idrætshaller, har Kultur og Fritid i et samarbejde med Holstebro Idrætsråds formand udarbejdet en model for hvor stort et beløb, kommunen vil yde tilskud til i forbindelse med benyttelse af omklædningsfaciliteter.

Dette beløb er et gennemsnit af de beløb klubber i dag yder til idrætshaller for omklædningsfaciliteter.

Hermed er der lagt op til, at udendørs brugere af kommunale idrætsanlægs omklædningsfaciliteter betaler et tilsvarende beløb pr. medlem.

I dag opkræves der ikke gebyr for udendørsbrugeres benyttelse af omklædningsfaciliteter.

Tilskudsmodellerne er beskrevet i tabeller, der er med som bilag til punktet.

 

Indstilling

Kultur og Fritid indstiller, at modellerne for de ændrede tilskudsregler sendes til høring i Holstebro Idrætsråd og endelig vedtages på Udvalgets møde den 17. september 2008.

 

Beslutning

 

Punktet udsat til behandling på førstkommende møde.

 

Bilag

Se nedenfor

 

 

 

Kommentarer til skemaerne

Idrætshallerne og lokaleudnyttelse

Idrætsforeninger og lokaleudnyttelse

Spejdere og lokaleudnyttelse

 

 


 

15.

000581-2008

Meddelelser

 

Sagsfremstilling

Nyt tidsskrift - Kultur.dk - fra Det Kulturelle Samråd i Danmark

Landsmøderapport 2006-08 fra KFUM-spejderne

Kulturkonference 2008 - Danmarks Biblioteksforening d. 16. september i Brande

Godkendelse af Ensemble MidtVests regnskab for 2007

Fritid & Samfund i Varde indbyder til konference torsdag d. 23. oktober 2008 - "Hvordan skabes lokal udvikling gennem netværk"

Status på anlæg af kunstgræsbane

Status på Dansens Teater

Vestjysk Fritidscenter

 

 

Beslutning

 

Intet.

 

 

 

 

 


 

16.

000582-2008

Eventuelt

 

Beslutning

 

Intet.

 

 

 

 

 


 

17.

000583-2008

Pressen

 

Beslutning

 

Intet.

 

 

 

 

 


 

T1-1.

024369-2008

Forslag til mødedatoer i Kultur- og Fritidsudvalget i 2009

 

Sagsfremstilling

LiM - KF

Kultur og Fritid har udarbejdet forslag til mødeplan for Udvalget i 2009, med hensyntagen til Økonomiudvalget og Byrådets mødeplan.

 

Indstilling

Til Udvalgets beslutning.

 

Beslutning

 

Forslaget godkendt dog tilføjes et møde mandag 17. august 2009.

 

Bilag

Se nedenstående.

 

 

 

Forslag til mødedatoer i 2009