Referat

fra møde i

Kultur- og Fritidsudvalget

Referat åben

Mødedato 18. marts 2009

Mødetidspunkt 08.00

Mødelokale 211, Biblioteket

 

 

 

 

 

Bemærkninger

 

 

 


 

Indholdsfortegnelse

Åben del 3

1......... Musikdramatisk Teater - Årsregnskab 2008. 3

2......... Hjerl Hedes Frilandsmuseum - budgetopfølgning. 4

3......... Budgetopfølgning pr. 28.2.2009 - Kultur og Fritid. 5

4......... Budget 2010 - Kultur og Fritid - målstyring. 7

5......... Evaluering af Kultur og Fritidsudvalgets dialogmøder  november 2008 til februar 2009  8

6......... Udlicitering af driftsopgaver - Kultur og Fritid. 9

7......... Sdr. Nissum Hallen - Ansøgning om frigivelse af anlægsmidler 10

8......... Sdr. Nissum Hallen - Godkendelse af brugsretaftale. 12

9......... Renovering af asfalt omkring Idrætscenter Vest 13

10...... Kulturforeningen Rock i Holstebro søger om tilladelse til udskænkning af øl, vin og spiritus til Rock i Holstebro 20. juni 2009. 14

11...... Ansøgning om tilskud til Idrætsdag - Mini-OL for sindslidende. 15

12...... Holstebro Speedway Klub søger om økonomisk støtte i 2009. 16

13...... Forhåndgodkendelse af aftale med Ensemble Midt Vest 2010-2013. 17

14...... Fortællefestival Vestjyske Fortællespor ansøger om tilskud. 19

15...... Aarhus Filmfestival ansøger om tilskud til Aarhus Filmfestival - on tour! 20

16...... Ansøgning om tilskud til spillefilmsprojekt 21

17...... Meddelelser 22

18...... Eventuelt 23

19...... Pressen. 24

 


Åben del

1.         Musikdramatisk Teater - Årsregnskab 2008

045304-2007

 

Sagsfremstilling

LiM - KF

Regnskabet for 2008 i Musikdramatisk Teater viser et overskud på 303.666 kr. og egenkapitalen er herefter på 20.279 kr. ved årets afslutning.

Revisionen har ikke givet anledning til forbehold og tilskud fra Holstebro Kommune er korrekt medtaget i regnskabet.

 

Indstilling

Det indstilles, at årsregnskabet for 2008 godkendes.

 

Beslutning

 

Regnskabet godkendt.

 

 


2.         Hjerl Hedes Frilandsmuseum - budgetopfølgning

033095-2008

 

Sagsfremstilling

LiM - KF

Jf. Byrådets beslutning den 7. oktober 2008 skal der på baggrund af det ydede lån til Hjerl Hedes Frilandsmuseum på 4.800.000 kr. ske månedlig budgetopfølgning fra Hjerl Hede.

Budgetopfølgningen skal forelægges Kultur- og Fritidsudvalget.

Hjerl Hede har fremsendt budgetopfølgning for januar 2009 og resultatet viser, at budgettet følges og at der budgetteres med et samlet overskud for 2009 på 233.000 kr.

 

Indstilling

Til orientering

 

Beslutning

 

Orienteringen taget til efterretning.

 

 


3.         Budgetopfølgning pr. 28.2.2009 - Kultur og Fritid

008773-2009

 

Sagsfremstilling

HKD/LiM - KF - ØK - BY

I henhold til Holstebro Kommunes bevillingsregler skal der hvert år gennemføres 3 større budgetopfølgninger. Det skal ske med udgangspunkt i forbruget pr. 28. februar, 31. maj og 31. august.

 

På den baggrund har Kultur og Fritid med udgangspunkt i forbruget pr. 28. februar 2009 iværksat årets første budgetopfølgning.

 

Kultur og Fritid forventer samlet set at kunne løse de budgetterede opgaver inden for Kultur- og Fritidsudvalgets driftsramme. 

Udgifterne til lokaletilskud under driftsområdet Folkeoplysning og Idræt bliver fulgt nøje, da der de seneste år har været tale om øgede aktiviteter og dermed større udgifter. Byrådet har på den baggrund vedtaget nye regler for lokaletilskud med virkning fra 1.1. 2009

 

Driftsområde Kulturel virksomhed

 

Under forudsætning af at der genbevilges det ansøgte fra 2008 forventes det af driftsområdet holder budgettet og lever op til plan og budgetgrundlaget i 2009.

 

Driftsområde Biblioteksdrift

 

Under forudsætning af at der genbevilges det ansøgte fra 2008 forventes det af driftsområdet holder budgettet og lever op til plan og budgetgrundlaget i 2009.

 

Driftsområde Folkeoplysning og Idræt

 

Det forventes at driftsområdet vil leve op til budgetforudsætningerne. Udgifterne til lokaletilskud blive fulgt nøje, da der de senere år har været øgede aktiviteter og dermed øgede udgifter til lokaletilskud.

 

Driftsområde Kultur- og Idrætsfaciliteter

 

Det forventes, at driftsområdet holder sig inden for budgetrammen. Kultur og Fritid gør opmærksom på, at der er øget behov for budget til vedligehold, da de kommunale bygninger er nedslidte. 

 

Indstilling

Kultur og Fritid indstiller, at Kultur- og Fritidsudvalget godkender og anbefaler budgetopfølgningen over for Økonomiudvalget og Byrådet.

 

Beslutning

 

Indstilling tiltrådt.

 

 


4.         Budget 2010 - Kultur og Fritid - målstyring

009921-2009

 

Sagsfremstilling

HKD/LiM - KF

Med baggrund i Byrådets beslutning om mål- og rammestyring i Holstebro Kommune skal de enkelte fagudvalg udarbejde mål for udvalgets driftsområde.

Kultur og Fritid udarbejder forslag til mål for 2010 for forvaltningens driftsområder. Målene vil blive gennemgået og drøftes på mødet.

 

Indstilling

Til Kultur- og Fritidsudvalgets drøftelse.

 

Beslutning

 

Forslagene til mål for Kultur og Fritid tilrettes på baggrund af de faldne bemærkninger og sendes til godkendelse hos Kultur- og Fritidsudvalget.

 

 


5.         Evaluering af Kultur og Fritidsudvalgets dialogmøder  november 2008 til februar 2009

035686-2008

 

Sagsfremstilling

HKD/LiM - KF

Kultur- og Fritidsudvalget har i perioden 27. november 2008 til og med 18. februar 2009 afholdt 4 dialogmøder med kulturelle institutioner, Holstebro Idrætsråd og Holstebro Elite Sport.

Deltagerne i mødet har udover Kultur- og Fritidsudvalget og forvaltningen været formand og leder af institutionerne.

Indholdet på møderne har været præsentation af kommunens arbejde med mål- og rammestyring og præsentation af politiske målsætninger for Kultur og Fritidsområdet. Endvidere dialog og diskussion af, hvorledes institutionens egne mål korresponderer med denne ramme.

 

Indstilling

Kultur og Fritid indstiller, at Udvalget evaluerer de afholdte dialogmøder med institutionerne med henblik på planlægning af fremtidige dialogprocesser.

 

Tidligere beslutning

Kultur- og Fritidsudvalget den 18. februar 2009 kl. 08.00

Udsat til næste møde.

Arne Nielsen (K) deltog ikke under punktet.

 

Beslutning

 

Forløbet og indholdet på møderne drøftet. Der blev udtrykt tilfredshed med forløbet.

 

 


6.         Udlicitering af driftsopgaver - Kultur og Fritid

008723-2009

 

Sagsfremstilling

BP - KF - TU

Den nuværende driftsentreprise med Kaj Bech A/S udløber 1. april 2010. I den forbindelse skal der tages stilling til det fremtidige indhold og omfang af den opgave som genudbydes.

 

Teknisk Udvalg har på sit møde den 1. december 2008 besluttet, at den fremtidige organisering af driftsopgaver i Trafik og Park skal ske ved en udlicitering af alle driftsopgaver.

 

De øvrige fagudvalg skal tage stilling til om alle områder indenfor deres fagområde, dvs. samtlige institutioner, skoler, centre osv. skal være omfattet af udbudet.

 

Tidsplan for udbuddet er:

 

 

Kultur og Fritid arbejder på:

  1. et oplæg vedrørende anlæggene på Idrætscenter Vest og Holstebro Idrætspark, der foreslår relevante ændringer af kravsspecifikationerne for udførelsen af opgaverne ved ekstern entreprenør, herudover forslag om yderligere opgaver der skal indeholdes i udbuddet.
  1. alternativt et oplæg der beskriver de økonomiske konsekvenser i tilfælde af at Idrætscenter Vest selv varetager ovennævnte.

Resultatet heraf udleveres og gennemgås på mødet.

 

Indstilling

Til Kultur- og Fritidsudvalgets drøftelse og beslutning.

 

Beslutning

 

Kultur og Fritid har ikke været i stand til at færdiggøre oplæggene på grund af manglende oplysninger om nuværende vilkår.

Sagen genoptages på næste møde den 1. april 2009, såfremt de ønskede oplysninger er tilvejebragt.

 

 


7.         Sdr. Nissum Hallen - Ansøgning om frigivelse af anlægsmidler

029602-2008

 

Sagsfremstilling

BP - KF - ØK - BY

Projektet "nyt liv i gamle haller" - den kommunalt ejede Sdr. Nissum Hallen.

Til brug for projektets videreførelse søger Kultur og Fritid hermed om frigivelse af den samlede anlægssum på 10 mio kr. Holstebro Kommune er bygherre i forbindelse med projektet.

Kultur og Fritidsudvalget udtalte d. 23.06.2008 sin støtte til projektet, og Kultur og Fritidsudvalget besluttede d. 08.10.2008 at Kultur og Fritid skal arbejde videre med projektet i kommunalt regi samt at der skal arbejdes henimod at Borgerforeningen Sdr. Nissum Fjand overtager driften som en selvejende institution, hvilket tidligst kan ske i 2015 grundet momsregler.

Byrådet besluttede i forbindelse med vedtagelsen af anlægsbudgettet for 2009, at yde tilskud til projektet på 2,5 mio kr. fordelt over 2 år.

Der er nedsat en projektgruppe som består af repræsentanter for Holstebro Kommune, Borgerforeningen Sdr.Nissum Fjand, Lokale og Anlægsfonden (LOA), samt tilknyttet arkitektfirma. Holstebro Kommune´s repræsentanter skal, sammen med LOA sikre, at det færdige projekt kan godkendes af LOA`s bestyrelse og dermed berettige til udbetaling af LOA´s tilskud.

Holstebro Kommune har forhandlet kontraktvilkår med arkitektfirma.

Projektgruppen forventer at være klar til at præsentere et færdigt oplæg på et borgermøde i Sdr. Nissum primo april 2009 og byggeriet forventes igangsat sommer 2009 og færdiggjort ultimo 2010.

Anlægsbudgettet udgør 10 mio. kr. som forventes finansieret på følgende måde:

Beløbet finansieres med 5 mio. kr.i 2009. Heraf finansieres 1,405 mio. kr. indenfor Byrådets afsatte anlægsmidler, 450.000 kr. bevilliget af Lokal Aktions Gruppe Holstebro (LAG) i 2008, samt 200.000 kr. indsamlet af Borgerforeningen. I alt 2,055 mio. kr. Restbeløb på 2,945 mio. kr. finansieres ved midlertidigt udlæg af likvide midler.

I 2010 finansieres 5 mio. kr. af 1,250 mio. kr. indenfor Byrådets afsatte anlægsmidler medens restbeløbet på 3.750 mio. kr. samt likviditetsudlægget fra 2009 finansieres af følgende: LOA har givet tilsagn om at støtte projektet med 5 mio. kr. LAG har givet tilsagn om 275.000 kr. i 2009 og Borgerforeningen skal fremskaffe 1.420 mio. kr. 

                                                                   2009                          2010

Holstebro Kommune i alt 2,5 mio. kr.  1.250 mio. kr.               1.250 mio. kr.

Holstebro Kommune i alt 155.000 kr.     155.000  kr.

LOA i alt  5 mio. kr.                                                                   3.305 mio. kr.

LAG-Holstebro ialt 725.000 kr.                450.000  kr.

Borgerforeningen ialt 1,620 mio. kr.       200.000   kr.

I alt:10 mio.  kr.

Fremskaffet pt. i alt 6.610  mio. kr.        2.055 mio. kr.                4.555 mio. kr.

Kultur og Fritid har følgende bemærkninger til anlægs- og driftsbudgettet:

Restbeløb på 3.390 mio. kr. af anlægssum forventes fremskaffet på følgende måde:

Budgetafdelingen følgende bemærkninger:

Det afsatte rådighedsbeløb i 2009 på i alt 1,405 mio. kr. skal forhøjes til 5.0 mio. kr. I 2010 ændres anlægsbudgettets rådighedsbeløb til en nettoindtægt på 2,345 mio. kr., hvorefter nettoanlægsudgiften i de 2 budgetår uændret udgør 2,655 mio. kr.

I øvrigt gøres opmærksom på, at  der af LAG-tilskud, øvrige foreningstilskud, sponsorater og evt. privat lånoptagelse skal tilbagebetales 17,5% til den kommunale momsudligningsordning.

Repræsentanter fra Borgerforeningen Sdr.Nissum Fjand deltager under sagens fremlæggelse kl. 9.00.

 

Indstilling

Kultur og Fritid indstiller at Kultur og Fritidsudvalget anbefaler over for Økonomiudvalget og Byrådet at der frigives en anlægsbevilling på 10. mio kr. på det foreliggende grundlag.

 

 

Beslutning

 

Under forudsætning af, at de opstillede budgetmæssige forhold overholdes godkendes indstillingen.

 

Bilag

Projektbudget


8.         Sdr. Nissum Hallen - Godkendelse af brugsretaftale

029602-2008

 

Sagsfremstilling

BP - KF

I forbindelse med projektet " Liv i landsbyen"  - omforandring af Sdr. Nissum Hallen har LAG - Holstebro givet tilsagn om anlægstilskud på op til 725.000 kr.

Da Sdr. Nissum Hallen er en kommunal hal, har LAG-Holstebro stillet som betingelse for udbetaling af pengene, (EU-bestemt), at Borgerforeningen Sdr.Nissum Fjand sikres brugsret til de forbedringer og omforandringer som LAG  - midlerne er givet til.

Kultur og Fritid har derfor sammen med Juridisk Afdeling udarbejdet et forslag til brugsretsaftale, som Borgerforeningen og LAG-Holstebro har accepteret som grundlag for at sikre Borgerforeningen brugsretten til faciliteterne.

Aftalen beskriver bl.a. brugsrettens omfang, økonomiske vilkår, samt vilkår for Borgerforeningens oprettelse af en selvejende institution med henblik på overtagelse af driften af Sdr.Nissum Hallen, tidligst i 2015.

Kultur og Fritid ønsker Kultur- og Fritidsudvalget forholder sig til aftalens indhold.

 

Indstilling

Kultur og Fritid indstiller, at  Kultur- og Fritidsudvalget godkender forslaget til brugsretsaftale.

 

Beslutning

 

Indstilling tiltrådt.

 

Bilag

Brugsretsaftale vedr.  Sdr  Nissum Hallen


9.         Renovering af asfalt omkring Idrætscenter Vest

009304-2009

 

Sagsfremstilling

BP - KF - ØK - BY

Holstebro Byråd afsatte i forbindelse med vedtagelsen af budgettet for 2008 anlægsmidler på 222.000 kr. til renovering af asfalt omkring Idrætscenter Vest. I løbet af 2008 blev anlægssummen overført til 2009.

I samarbejde med Teknisk Forvaltning har Kultur og Fritid udarbejdet overslag over anlægssummen og det beløber sig ialt til 283.000 kr.

Kultur og Fritid anbefaler, at arbejdet igangsættes, og at den manglende finansiering på 61.000 kr. tages af de likvide midler.

Budgetafdelingen: Merudgiften bør finansieres indenfor det vedtagne anlægsbudget for 2009. Herudover har budgetafdelingen ingen bemærkninger til de budget- og bevillingsmæssige oplysninger i sagen.

 

Indstilling

Kultur og Fritid anbefaler, at Kultur- og Fritidsudvalget over for Økonomiudvalget og Byrådet indstiller at arbejdet til anslået 283.000 kr. igangsættes, og at der frigives 222.000 kr. til formålet. De resterende 61.000 kr. finansieres af de likvide midler.

 

Beslutning

 

Indstilling tiltrådt.

 

 


10.      Kulturforeningen Rock i Holstebro søger om tilladelse til udskænkning af øl, vin og spiritus til Rock i Holstebro 20. juni 2009.

007951-2009

 

Sagsfremstilling

BP - KF

På vegne af Kulturforeningen Rock i Holstebro ansøges der, i lighed med tidligere år om tilladelse til at sælge øl, vin og spiritus ved arrangementet den 20. juni 2009 i tidsrummet mellem kl. 12.00 og kl. 24.00.

 

Indstilling

Kultur og Fritid indstiller, at ansøgningen imødekommes.

 

Beslutning

 

Arne Nielsen (K) stemmer imod salg af spiritus.

Ansøgningen imødekommes.

 

 


11.      Ansøgning om tilskud til Idrætsdag - Mini-OL for sindslidende

005867-2009

 

Sagsfremstilling

NO - KF

Kafferisteriet, Socialpsykiatrisk dag- og døgntilbud, har fremsendt en ansøgning om økonomisk støtte til et Mini-OL.

Mini-OL afvikles i Mejrup Kultur- og Fritidscenter den 14. maj 2009.

Arrangørerne forventer deltagelse af et antal aktive på mellem 150 og 200 fra et område, der dækker det meste af det tidligere Ringkøbing Amt.

Arrangørerne har udgifter til lokaler, forplejning, præmier og til leje af et telt. I alt minimum budgetterede udgifter på 33.500 kr.

 

Indstilling

Til Kultur- og Fritidsudvalgets drøftelse.

 

Beslutning

 

Der bevilges et tilskud på i alt 8.500 kr. til lokaleleje, medaljer og teltleje.

Beløbet finansieres af pulje til aktiviteter under Idræts- og

Motionspolitikken.

 

Bilag

Ansøgningen


12.      Holstebro Speedway Klub søger om økonomisk støtte i 2009

010178-2009

 

Sagsfremstilling

NO - KF

Bestyrelsen for Holstebro Speedway Klub har rettet henvendelse til kommunaldirektøren om ekstra støtte i 2009. På den baggrund har Kultur og Fritid holdt møde med klubbens formand, for at drøfte den aktuelle økonomiske situation for klubben.

Holstebro Speedway Klub har p.t. et budgetteret underskud for 2009 på cirka 210.000 kr. og søger derfor om støtte til at imødegå dette. Endvidere søger klubben om udsættelse af tilbagebetaling på lån ydet i 2008 på i alt 65.000 kr. Lånets betingelser er, at det er rentefrit og skal tilbagebetales over 3 år, første gang ved sæsonafslutning 2008.

Ud over ovennævnte søger Holstebro Speedway Klub om støtte til forbedring af banen. Kultur og Fritid arbejder videre hermed.

 

 

Indstilling

Til Kultur- og Fritidsudvalgets drøftelse og beslutning.

 

Beslutning

 

Holstebro Speedway Klub ydes et lån på 100.000 kr. minus budgetterede afdrag på 35.000 kr = 65.000 kr. Lån herefter i alt 130.000 kr. som afdrages over 5 år med 26.000 kr årligt, første gang i 2010.

Holstebro Speedway Klub kan ikke fremover forvente lån fra Holstebro Kommune og Kultur- og Fritidsudvalget ønsker en redegørelse for klubbens fremadrettede økonomi.

Beløbet finansieres inden for Kultur- og Fritidsudvalgets ramme.

 

 


13.      Forhåndgodkendelse af aftale med Ensemble Midt Vest 2010-2013

004141-2009

 

Sagsfremstilling

LG - KF

 

I forlængelse af det seneste års proces, hvor Kunstrådets Musikudvalg har besluttet hvilke 5 basisensembler, der fremover vil blive støttet af staten, skal der udarbejdes aftale for drift af Ensemble Midtvest for perioden 1. januar 2010 til 31. december 2013.

 

Ensemblets bestyrelse fremsender udkast til rammeaftale til godkendelse ved de fire aftalekommuner inden fremsendelsen til og efterfølgende drøftelse med Kunstrådets Musikudvalg. Herning Kommune har som tilsynsførende medvirket i udarbejdelse af udkastet.

 

Den udfyldte aftalemaske skal være Kunstrådet i hænde senest den 1. april 2009.

Efter færdigbehandling i Kunstrådets Musikfaglige udvalg skal aftalen godkendes i de fire aftalekommuners Byråd.

 

Kunstrådets Musikfaglige udvalg skriver, at Ensemble MidtVest fremadrettet skal karakteriseres som klassisk kammerensemble med fokus på højeste kammermusikalske niveau, videreudvikling af genren og med fokus på formidling og lokal, regional og national aktivitet.

 

Derfor tager aftalen afsæt i, at Ensemble MidtVest i aftaleperioden skal være besat som i dag, med 10 faste musikere og et passende rum for tilknytning af rytmiske musikere og konsulenter. Ligesom der lægges op til at ensemblet i aftaleperioden holder fast ved sine rødder i den europæiske kammermusiktradition.

 

Hovedopgaven i aftaleperioden vil således bestå i at finde den rette balance mellem programmer bestående af traditionel kammermusik og nyskabende tiltag, men også mellem antallet af produktioner og den fornødne fokusering på og fordybelse i de hele tiden skiftende musikalske problemstillinger.

 

Kunstrådets Musikudvalg har i forbindelse med udmeldingen om hvilke ensembler, der vil blive støttet fremover meldt ud, at de forventer at ensemblerne i Jylland fremover skal dække et bredere geografisk område. Ensemble MidtVest har dog i forvejen et enormt dækningsområde, og som det eneste ensemble 4 aftalekommuner. Ligesom der altid har været spillet koncerter i nabokommunerne, og en lang række andre steder i landet og udlandet.

 

Derfor har bestyrelsen for Ensemble MidtVest, defineret det lokale og regionale område, der skal dækkes som de fire aftale kommuner. Der spilles dog fortsat et antal koncerter i nabokommunerne, andre steder i landet og internationalt.

 

Forvaltningerne i de fire aftalekommuner er af den klare opfattelse, at hvis der som lokal/regional område skal regnes et større område, skal andre kommuner bidrage til budgettet og de fire kommuners bidrag sænkes.

Denne situation er dog på ingen måder ønskværdig, da dækningsområdet allerede i dag er meget stort.

 

Målsætninger

Aftalen indeholder en række klare nominelle målsætninger på antal koncerter, antal publikum, formidlingsaktiviteter mv.

Målene er sat ambitiøst, men realistisk, således at Ensemblet permanent vil skulle udvikle sig for at nå målsætningerne.

 

Økonomi

Til trods for Kunstrådets udmelding om, at der forventeligt vil blive kr. 5.000.000 til Ensemble MidtVest anmodes der i aftalen om kr. 5.800.000.

 

Kommunernes bidrag fortsætter uændret (dog med PL-fremskrivning) i forhold til den i dag værende støtte. Således det årlige tilskud fra Herning Kommune i 2010 udgør: kr. 1.142.000 (i 2009-tal), fra Holstebro Kommune kr. 757.000 (i 2009-tal), fra Ikast-Brande Kommune kr. 543.000 (i 2009-tal) og fra Struer Kommune kr. 313.000 (i 2009-tal).

 

Beløbene er i overensstemmelse med de beløb, der fremgår af den aftale, der blev godkendt af de 4 byråd i marts 2007, for perioden 1. januar 2007 til 31. december 2010. Aftalen blev aldrig færdigbehandlet i Kunstrådet.

 

Indstilling

Kultur og Fritid indstiller, at Kultur- og Fritidsudvalget forhåndsgodkender udkastet til aftalen til fremsendelse til Kunstrådets Musikudvalg.

 

Supplerende oplysninger

Kulturudvalget i Struer Kommune har godkendt indstillingen på møde den 3. marts 2009.

Kulturudvalget i Ikast-Brande Kommune behandler sagen på møde den 10. marts, og kulturudvalget i Herning Kommune behandler sagen den 16. marts 2009.

 

Beslutning

 

Aftalen forhåndsgodkendes med forbehold for den økonomiske situation efter overgangsordningens ophør med udgangen af 2010.

 

Bilag

Notat fra Kunstrådets Musikudvalg

Udkast rammeaftale med Kunstrådet


14.      Fortællefestival Vestjyske Fortællespor ansøger om tilskud

009570-2009

 

Sagsfremstilling

LG - KF

Fonden Nr. Vosborg ansøger i samarbejde med Vestjysk Fortælleteater om tilskud  på 20.000 kr. til Fortællefestivalen Vestjyske Fortællespor 2009.

Festivalen afholdes den 12.-13. september 2009 på Nr. Vosborg.

Festivalen sætter fokus på den levende mundtlige fortælling og dens traditioner. Den henvender sig til alle aldersgrupper med mange temaer - Vestjyske, bibelske, riddersalens, børn og unges, midnats- og spøgelsesfortællinger, fortællinger i borgkøkkenet eller i fri luft osv.

Der medvirker ca. 30 fortællere inkl. en gruppe børn og unge fortællere og de kommer fra et stort geografisk område, men mest fra den midt- og vestjyske region.

Festivalen gennemføres for femte gang. I 2008 var der ca. 500 besøgende inkl. medvirkende og frivillige.

Udgiftsbudgettet udgør i alt ca. 250.000 kr., som især dækker udgifter til kunstnerhonorarer, projektledelse og PR.

Holstebro Kommune har i 2008 og 2007 bevilget tilskud på 20.000 kr. pr. år og i 2006 ydet 15.000 kr. i tilskud til arrangementerne.

 

Indstilling

Kultur og Fritid indstiller, at Kultur- og Fritidsudvalget yder en underskudsgaranti på indtil 20.000 kr., og at beløbet finansieres af kontoen pulje til diverse kulturelle arrangementer.

 

Supplerende oplysninger

Der resterer på kontoen pulje til diverse kulturelle arrangementer ca. 52.000 kr.

 

Beslutning

 

Der gives tilskud på 15.000 kr., som finansieres af puljen til diverse kulturelle arrangementer.

 

Bilag

Ansøgning om tilskud til Fortællefestivalen Vestjyske Fortællespor 2009


15.      Aarhus Filmfestival ansøger om tilskud til Aarhus Filmfestival - on tour!

004849-2009

 

Sagsfremstilling

LG - KF

Aarhus Filmfestival ansøger Holstebro Kommune om tilskud på 30.000 kr. til afholdelse af en kortfilmfestival - Aarhus Filmfestival - on Tour! - i Holstebro den 17. april 2009.

Festivalen har været afholdt i Aarhus i efteråret 2008, men ønskes nu udbredt  i region Midtjylland. Det er festivalens mål at stimulere omtanke, debat og nye måder at se virkeligheden på.

De viste film er samlet i pakker, som hver varer fra 75-105 minutter, og vil som overordnede temaer have globale problemstillinger, f.eks. klima, menneskerettigheder eller sociale forandringer.

Der vises 2-3 dokumentarfilm af spillefilmslængde samt 3 kortfilmsprogrammer á ca. 6 film hver. Hertil føjes oplæg og debat ved relevante personer med faglig indsigt i emnet. Konkret planlægges samarbejde med Holstebros Natur- og Miljøafdeling samt VIA University College.

I det vestjyske område planlægges festivalen at besøge Holstebro, Struer, Skive og Bovbjerg Fyr.

Det opstillede budget viser udgifter på i alt 73.000 kr., som især skal dække udgifter til udvikling og produktion, salsleje, fragt, PR og honorarer. Budgettet er beregnet uden deltager-entré. 

 

Indstilling

Kultur og Fritid indstiller, at Kultur- og Fritidsudvalget beslutter at yde en underskudsgaranti på indtil 10.000 kr. under forudsætning af, at arrangementet gennemføres som beskrevet. Beløbet finansieres fra kontoen pulje til diverse kulturelle arrangementer.

 

Supplerende oplysninger

På kontoen pulje til diverse kulturelle arrangementer resterer der ca. 52.000 kr.

 

Beslutning

 

Der gives afslag på ansøgningen af budgetmæssige årsager.

 

Bilag

Ansøgning Aarhus Filmfestival 08 - on tour


16.      Ansøgning om tilskud til spillefilmsprojekt

006817-2009

 

Sagsfremstilling

LG - KF

Filmmageren Charlotte Madsen ansøger Holstebro Kommune om tilskud til indspilning af en spillefilm med arbejdstitlen "Rasmus", som ønskes optaget i Bækmarksbro, Lemvig Kommune.

Projektet er i gangsat i 2008 og forventes afsluttet i 2009. Der er optaget en prøve-scene fra filmen, som har været vist for publikum.

Formålet er at give udenforstående kendskab til de små jyske byers historie og at videregive en god fortælling.

 

Indstilling

Kultur og Fritid indstiller, at Kultur- og Fritidsudvalget meddeler afslag på ansøgningen med henvisning til, at man normalt ikke støtter udgivelser.

 

Beslutning

 

Indstilling tiltrådt.

 

Bilag

Ansøgning fra Filmmager Charlotte Madsen om tilskud til spillefilmsprojekt "Rasmus"


17.      Meddelelser

000830-2009

 

Beslutning

 

Intet.

 

 


18.      Eventuelt

000831-2009

 

Beslutning

 

Der blev aftalt et ekstraordinært møde i Udvalget mandag d. 27. april 2009 kl. 10 - 13.

 

 


19.      Pressen

000833-2009

 

Beslutning

 

Intet.