fra møde i
Udvalget for Natur, Miljø
og Klima
Referat åben
Bemærkninger |
Indholdsfortegnelse
1......... Godkendelse
af dagsordenen til møde i Udvalget for Natur, Miljø og Klima.
2......... Endelig
vedtagelse af tillæg nr. 2 til Holstebro Kommunes spildevandsplan 2011-2016
3......... Etablering
af regnvandsbassin ved Herrup
4......... Etablering
af regnvandsbassin ved Tværmose
5......... Status
på landbrugssager - oktober samt benchmarking
6......... Forslag
til vedtægtsændringer i Limfjordsrådet
8......... Medfinansiering
af erstatning ved nedlæggelse af Idom Dambrug
9......... Fællesaftale
om kystbeskyttelse fra Lodbjerg til Nymindegab for 2014 - 2018
10...... Varmeforsyning
af nyt center- og boligområde i Borbjerg
11...... Mulig
udpegning af vindmølleområde øst eller syd for Stubbergård Sø
001118-2013
Beslutning
Indstilling tiltrådt.
Holger Hedegaard (V) deltog ikke i
behandlingen af dette punkt.
011508-2013
Sagsfremstilling
ALK/FLS UNMK – ØK – BY
Efter at forslag til tillæg nr. 2 til Holstebro Kommunes Spildevandsplan 2011-2016 i perioden fra den 1. juli - 26. august 2013 har været fremlagt i 8 ugers offentlig høring, fremlægges tillægget med henblik på endelig vedtagelse.
Tillægget til spildevandsplanen er udarbejdet med hjemmel i miljøbeskyttelseslovens §32. Tillægget skal betragtes som det årlige tillæg til planen, der udarbejdes i samarbejde med Vestforsyning Spildevand A/S, jf. det årshjul, der er vedtaget at gælde for udarbejdelse af årlige tillæg til spildevandsplanen m.v.
Vandplanerne blev efter påklage sidste år hjemvist til fornyet behandling og er derfor endnu ikke vedtaget. Det betyder, at kommunens administrationsgrundlag i forhold til vandmiljøet, jord og grundvand igen er retningslinier, krav og målsætninger fra Regionplan 2005 fra Ringkøbing Amt. Da Vandplanen imidlertid bygger på den nyeste viden i forhold til recipienttilstand og da det må forventes, at det i hovedtræk vil være den Vandplan som blev vedtaget i december 2011, der vil arbejdes videre på, vil kommunen i sin administration tage udgangspunkt i denne i det omfang, at retningslinierne, kravene og miljømålene er i overensstemmelse med Regionplanen.
Der er foretaget en opdatering af den nuværende og den fremtidige belastning af renseanlæggene i kommunen. Dette er sket som følge af bl.a. planlagte erhvervstilslutninger, byggemodninger og øvrige tilslutninger og er vigtigt af hensyn til bl.a. vurderingen af belastningen af recipienterne, herunder fjordene og renseanlæggenes udledningstilladelser. Specielt Holstebro Renseanlæg og Ulfborg Renseanlæg vil med tiden blive væsentligt belastet og vil givetvis skulle have fornyet udledningstilladelser.
Vestforsyning Spildevand A/S's tids- og investeringsplan er indarbejdet således, at projekterne der er relateret til selskabet, kan gennemføres indenfor prisloftet. Der er foretaget mindre omprioriteringer af separeringsprojekter og mindre tidsmæssige forskydninger af tidligere prioriterede projekter. Der er afsat økonomi til minimering af den hydrauliske belastning af vandløbene Frøjk Bæk og Lægård Bæk.
Tillægget omfatter mindre tilretninger af kloakoplandsafgrænsninger i forhold til de faktiske forhold, tilpasninger i forhold til den øvrige kommunale planlægning, justering af tidsplan og prioriterede projekter, mindre tekstrettelser m.v.
Der er foretaget mindre ændringer på nogle af kortene, bl.a. er oplande ajourført med hensyn til kloakstatus og bassiner er angivet i nye områder i det omfang, de ikke har været planlagt eller etableret før. Der er ca. 45 nye ejendomme i det åbne land, der planlægges kloakeret. Af disse er 18 landbrugsejendomme og 5 ejendomme er virksomheder. Grundejerne vil blive orienteret med brev.
I det åbne land er tidsplanen for meddelelse af påbud om forbedret spildevandsrensning udskudt et år således, at de sidste ejendomme i det åbne land får påbud i 2015. Vandplanen foreskriver dog opfyldelse af miljømål i 2015.
Der er udarbejdet retningslinier for etablering af LAR-anlæg i kommunen (lokal afledning eller anvendelse af regnvand), specielt med fokus på nedsivning i OSD (områder med særlige drikkevandsinteresser) og NFI (nitratfølsomme områder) samt boringsnære områder. Retningslinierne følger den statslige udmelding i forhold til byudvikling og arealanvendelse i OSD og indvindingsoplande.
Tilsvarende er der sket mindre tilretninger af retningslinier for etableringer af bassiner og kommunen er i øjeblikket i gang med at revidere retningslinierne for etablering af olieudskiller.
Tillægget til Spildevandsplanen er omfattet af Lov om vurdering af planer og programmer. Der er foretaget en miljøscreening, som viser, at tillægget ikke forventes at medføre væsentlige miljøpåvirkninger i forhold til den miljøvurdering, der blev foretaget i forbindelse med vedtagelsen af spildevandsplanen i 2011. I henhold til § 4 i Lov om miljøvurdering af planer og programmer (nr. 316 af 5/5 2004), indstilles det derfor, at tillægget ikke er omfattet af kravet om miljøvurdering.
Af bilag 1 – Tillæg nr. 2. til Holstebro Kommunes Spildevandsplan 2011-2016 redegøres for samtlige tilføjelser samt ændringer m.v. af den gældende spildevandsplan for Holstebro Kommune.
Der er i høringsperioden indkommet 4 henvendelser, der alle vedrører tilslutning til kloak i eller omkring Husby by. Flere af borgernes ejendomme er tilsluttet, mens 1 enkelt oplyser, at der i Ulfborg-Vemb Kommunes tid var en aftale om, at der først skulle kloakeres ved ejerskifte. Teknik og Miljø vurderer, at de resterende ejendomme bør kloakeres nu således, at oplandet er fuldt tilsluttet kloak, jf. kommunens retningslinier for kloakering af ejendomme. Borgerne er eller vil blive kontaktet angående deres bemærkninger.
Tillæggets tekst, kort- og bilagsdel kan ses på kommunens internet:
http://www.holstebro.dk/Till%C3%A6g-til-spildevandsplan-2013-8398.aspx
Efter endelig vedtagelse vil spildevandsplanen blive opdateret med tillæg nr. 2 på kommunens hjemmeside. Primo 2014 vil spildevandsplanen endvidere blive lagt på plansystem.dk.
Indstilling
Det indstilles, at Udvalget for
Natur, Miljø og Klima overfor Byrådet anbefaler,
- at tillæg nr. 2 til
Spildevandsplan for Holstebro Kommune 2011-2016 godkendes
Beslutning
Indstilling tiltrådt.
Holger Hedegaard (V) deltog ikke i
behandlingen af dette punkt.
Bilag
Bilag 1 Tillæg nr. 2 til
spildevandsplan for Holstebro Kommune (S)
035948-2013
Sagsfremstilling
ALK/FLS - UNMK - ØK - BY
Med Holstebro
Kommunes Spildevandsplan 2011 - 2016 er det vedtaget, at der i Herrup skal
etableres regnvandsbassin i tilknytning til den eksisterende regnvandsudledning
til Strømmen/Stubbergård Sø. Etablering af regnvandsbassinet er planlagt
for at mindske stofudledningen til Stubbergård Sø, hvis målsætning ikke er
opfyldt.
Projektet er under gennemførelse og Vestforsyning Spildevand A/S har i den forbindelse anmodet Holstebro Kommune om at tilkendegive, om kommunen er villig til at ville ekspropriere til fordel for regnvandsbassinet, såfremt en aftale mellem grundejer og Vestforsyning Spildevand A/S ikke kan indgås.
Vestforsyning Spildevand A/S forsøger at indgå en frivillig aftale med den pågældende lodsejer, men såfremt der ikke kan opnås aftale er det vigtigt for projektets gennemførelse, at kommunen har til hensigt at ekspropriere. Regnvandsbassinet er planlagt placeret på matrikel nr. 12a, Sønderhede, Sevel, jf. kortbilag 1.
I henhold til miljøbeskyttelseslovens § 58 kan kommunalbestyrelsen i nødvendigt omfang træffe afgørelse om ekspropriation til fordel for spildevandsanlæg, når der er meddelt de nødvendige tilladelser til anlægget.
1) erhverves ejendomsret til arealer, bygninger og indretninger, der er fast knyttet til arealer eller bygninger, samt tilbehør hertil og
2) endeligt eller midlertidigt pålægges indskrænkninger i ejerens rådighed eller erhverves ret til at udøve en særlig råden over faste ejendomme
Endvidere vil lodsejerne kunne opnå skattefri erstatningssum, såfremt kommunen har tilkendegivet, at der er vilje til at ekspropriere i tilfælde af, at der ikke kan opnås frivillige aftaler. Det er ikke et krav, at selve ekspropriationen gennemføres, for at lodsejer kan få udbetalt skattefri erstatningssum, men på det tidspunkt der indgås en frivillig aftale skal der:
- Være hjemmel til ekspropriation i lovgivningen til det pågældende formål,
- Være tilkendegivet af Byrådet, at det må kunne påregnes, at ekspropriationen vil ske i mangel af frivillig aftale.
På baggrund af ovenstående foreslås, at Byrådet beslutter, at eksproprieringen vil ske såfremt frivillig aftale ikke kan indgås.
Indstilling
Det indstilles, at
Udvalget for Natur, Miljø og Klima overfor Byrådet anbefaler,
Beslutning
Indstilling tiltrådt.
Holger Hedegaard (V) deltog ikke i
behandlingen af dette punkt.
Bilag
Bilag 1 Regnvandsbassin ved Herrup
035943-2013
Sagsfremstilling
ALK/FLS - UNMK - ØK - BY
Med Holstebro
Kommunes Spildevandsplan 2011 - 2016 er det vedtaget, at der skal ske en
udvidelse af regnvandsbassinet ved Erhvervsområdet i Tværmose, se vedlagte
kortbilag 1.
Projektet er under
gennemførelse og Vestforsyning Spildevand A/S har i den forbindelse anmodet
Holstebro Kommune om at tilkendegive, om kommunen er villig til at ville
ekspropriere til fordel for regnvandsbassinet ved Erhvervsområdet i Tværmose,
såfremt en aftale mellem grundejer og Vestforsyning Spildevand A/S ikke kan
indgås.
Vestforsyning Spildevand A/S forsøger at indgå en frivillig aftale med den pågældende grundejer, men såfremt der ikke kan opnås aftale er det vigtigt for projektets gennemførelse, at kommunen har til hensigt at ekspropriere. Regnvandsbassinet er i dag beliggende på matrikel nr. 6s, Sevelsted Gde., Sahl, men er planlagt placeret påmatrikel nr. 4h og 6s, Sevelsted Gde., Sahl.
I henhold til miljøbeskyttelseslovens § 58 kan kommunalbestyrelsen i nødvendigt omfang træffe afgørelse om ekspropriation til fordel for spildevandsanlæg, når der er meddelt de nødvendige tilladelser til anlægget.
1) erhverves ejendomsret til arealer, bygninger og indretninger, der er fast knyttet til arealer eller bygninger, samt tilbehør hertil og
2) endeligt eller midlertidigt pålægges indskrænkninger i ejerens rådighed eller erhverves ret til at udøve en særlig råden over faste ejendomme
Endvidere vil grundejerne kunne opnå skattefri erstatningssum, såfremt kommunen har tilkendegivet, at der er vilje til at ekspropriere i tilfælde af, at der ikke kan opnås frivillige aftaler. Det er ikke et krav, at selve ekspropriationen gennemføres, for at grundejer kan få udbetalt skattefri erstatningssum, men på det tidspunkt der indgås en frivillig aftale skal der:
- Være hjemmel til ekspropriation i lovgivningen til det pågældende formål,
-Være tilkendegivet af Byrådet, at det må kunne påregnes, at ekspropriationen vil ske i mangel af frivillig aftale.
På baggrund af ovenstående foreslås, at Byrådet beslutter, at eksproprieringen vil ske såfremt frivillig aftale ikke kan indgås.
Indstilling
Det indstilles, at
Udvalget for Natur, Miljø og Klima overfor Byrådet anbefaler,
Beslutning
Indstilling tiltrådt.
Holger Hedegaard (V) deltog ikke i
behandlingen af dette punkt.
Bilag
Bilag 1 Regnvandsbassin ved Ejsing
tværmose
002025-2009
Sagsfremstilling
UNMK - BDB/FLS
Udvalget besluttede på mødet den 23. september at supplere den antalsbaserede statistik vedr. landbrugssager med en opgørelse over sagsbehandlingstider samt at lave en benchmarking med andre kommuner om mandskab til opgaveløsning.
Statistik på sagsbehandlingstid
Der er i 2013 truffet afgørelse på 33 ansøgninger om miljøgodkendelse af husdyrbrug. Holstebro Kommune har derfor allerede på nuværende tidspunkt truffet afgørelse i over 25 % flere ansøgninger om miljøgodkendelse end i hele 2012. I 4. kvartal vil der være hovedfokus på miljøtilsyn med landsbrugsbedrifterne.
Sagsbehandlingstiden for alle ansøgninger, hvor der i 2013 er truffet afgørelse, er 272 dage. Dette tal omfatter imidlertid også afgørelser i indkomne ansøgninger fra perioden medio 2011 til medio 2012. Foretages vurderingen af sagsbehandlingstiden for ansøgninger om miljøgodkendelse på baggrund af de ansøgninger, der er indsendt fra medio af 2012 og frem, og som er afgjort i 2013, har sagsbehandlingstiden derimod været 161 dage. Forvaltningen gør opmærksom på, at sagsbehandlingstiderne kan afvige fra Miljøstyrelsens opgørelse, men de er et udtryk for forvaltningens bedste skøn.
Der er p.t. 7 ansøgninger, der ikke er under behandling. Liggetiden (tiden fra modtagelse af ansøgning til påbegyndt sagsbehandling) for disse ansøgninger er i gennemsnit 59 dage, og den sag, der har ligget i længst tid, har ligget i 112 dage (pr. 7. oktober).
Sagsbehandlingstiden for alm. § 10’ere har været 142 dage. Der er afgjort nogle sager, der er genbehandlet efter hjemvisning i Natur- og Miljøklagenævnet og sager, der har været sat i bero, men disse er ikke medregnet i opgørelsen.
For anmeldesager har den gennemsnitlige sagsbehandlingstid været 52 dage i 2013.
Benchmarking
Holstebro Kommune har forespurgt en række jyske og fynske kommuner om en status baseret på situationen pr. 1. oktober. Holstebro Kommune har bl.a. spurgt om antallet af ansøgninger afgjort i 2013 samt ressourceforbrug i forbindelse hermed. Samlet har 19 kommuner svaret, og opgørelsen omfatter 371 afgørelser, hvilket svarer til ca. 60 % af miljøstyrelsens datamateriale i 2012 opgørelsen.
I gennemsnit har hver kommune pr. 1. oktober truffet afgørelse i 19 ansøgninger. De 18 kommuner har i 2013 i gennemsnit brugt 128 timer pr. behandlet ansøgning om miljøgodkendelse. Dette dækker imidlertid over store forskelle kommunerne i mellem, og vurderes der samlet på de 371 behandlede ansøgninger, anvender kommunerne i gennemsnit 107 timer pr. ansøgning. Holstebro Kommune har til sammenligning anvendt 99 timer pr. behandlet ansøgning om miljøgodkendelse.
Ni af de adspurgte kommuner har ingen liggetid for indkomne ansøgninger om miljøgodkendelse, mens de resterende ti kommuner i gennemsnit har syv ansøgninger, der afventer sagsbehandling. Til sammenligning havde Holstebro Kommune otte sager pr. 1. oktober, der ikke var under sagsbehandling. Den ældste ubehandlede sag har i gennemsnit i de 10 kommuner ligget i 107 dage, mens liggetiden for den ældste sag i Holstebro Kommune er på 106 dage (pr. 1. oktober).
Der er imidlertid en klar sammenhæng mellem antallet af behandlede ansøgninger og antallet af ubehandlede ansøgninger. De otte kommuner, der ikke har ventetid på behandling af ansøgninger om miljøgodkendelse, har i gennemsnit behandlet 13 sager i 2013, mens de ti kommuner, der har ventetid på behandlingen af ansøgninger, i gennemsnit har behandlet 22 ansøgninger om miljøgodkendelse. Holstebro Kommune har til sammenligning truffet afgørelse i 33 ansøgninger.
Indstilling
Det indstilles, at Udvalget for
Natur, Miljø og Klima tager orienteringen til efterretning.
Beslutning
Indstilling tiltrådt
Bilag
015154-2007
Sagsfremstilling
FLS - UNMK
Limfjordsrådets formandskab anmoder
om kommunalbestyrelsens stillingtagen til et forslag om vedtægtsændringer.
Ifølge de gældende vedtægter skal
hver kommune udpege 1-2 repræsentanter til Limfjordsrådet fra Byrådets midte,
fortrinsvis fra kommunens Teknik- og Miljøudvalg.
Limfjordsrådets formandskab ønsker
dette ændret, således at kommuner, som udpeger 2 repræsenter til
Limfjordsrådet, kan udpege den anden repræsentant uden for Byrådets midte.
Formandskabet skal dog være
folkevalgt, og formands og næstformands valgperiode følger den kommunale
valgperiode.
Baggrunden for formandskabets
anmodning er todelt.
Aalborg Kommune anmoder generelt om
denne vedtægtsændring i en række råd. De er repræsenteret i mange råd, og
ønsker at reducere rådenes ressourcetræk på Byrådets politikere.
Formandsskabet ønske med forslaget
er at sikre en kontinuitet i rådet på tværs af kommunalvalg m.v.
Ifølge de gældende vedtægter for
Limfjordsrådet – Godkendt af Limfjordsrådet den 1. februar 2010 og
efterfølgende i medlemskommunernes Byråd, er det alene medlemmer af Byrådet,
der kan repræsentere kommunerne i Limfjordsrådet. Det kan ikke udelukkes at
Limfjordsrådets politiske forankring kan svækkes, med de foreslåede
vedtægtsændringer.
Indstilling
Det indstilles, at Udvalget for
Natur, Miljø og Klima beslutter,
Beslutning
Udvalget for Natur, Miljø og Klima
godkender, at forslaget om vedtægtsændring imødekommes.
Udvalget for Natur, Miljø og Klima
anbefaler, at Holstebro Kommune fortsat udpeger 2 medlemmer fra Udvalget for
Natur, Miljø og Klima.
Holger Hedegaard (V) deltog ikke i
behandlingen af dette punkt.
Bilag
03 07 2013 Revideret referat af
møde med Landbrug og Fødevarer
27 09 2013 Referat af møde i
Limfjordsrådet
27 09 2013 Præsentation til
Limfjordsrådet (1)
Ændring af vedtægter for
Limfjordsrådet
Gældende vedtægter for Limfjordsrådet
018366-2013
Sagsfremstilling
MN/FLS - UNMK
Naturstyrelsen har igangsat 2
høringer, jf., bilag.
Baggrunden for høringerne er dels
Miljøministerens ønske om en forenklet arbejdsproces for tilblivelsen af 2.
generationsvandplaner samt skabe bedre rammer for dialog med interessenterne
(4. vandvej) og dels direktivbestemt.
Høringerne omhandler:
1) Udkast til forslag til ny
lov om Vandplanlægning samt udkast til lov om ændring af Lov om Vandforsyning,
som Naturstyrelsen sendte i høring i 4 uger med svarfrist den 11. oktober, og
2) Høringsforslag om
”Arbejdsprogram for de næste vandplaner”, hvor høringsfristen er 18. november
2013.
Høringsforslag til
forslag til ny lov om Vandplanlægning samt udkast til lov om ændring af Lov om
Vandforsyning
Lovforslaget om ny Vandplanlægning
betyder, at kommuner inden for de enkelte hovedvandoplande skal udarbejde et
indsatsprogram for vandløbsindsatsen og kan komme med forslag til det statslige
indsatsprogram i øvrigt (eksempelvis kystvande, spildevand). Kommunerne får
pligt til at oprette vandråd, hvis relevante organisationer udtrykker ønske
herom, jf bilag.
Vandrådene forventes, at bestå af
landsdækkende erhvervs- og grønne organisationer samt visse lokale foreninger
og organisationer. Hver organisation kan udelukkende stille med én
repræsentant.
Vandrådene har til formål at
rådgive politikerne i Hovedvandoplandene.
Lovforslaget afskaffer de tidligere
bestemmelser om idéfase, teknisk forhøring, supplerende høring og kommunale
vandhandleplaner. Endvidere ønskes klageadgangen over de statslige
vandområdeplaner afskaffet.
Ændringer forventes at være
udgiftsneutrale for kommunerne.
Holstebro Kommune har den 11.
oktober 2013 indsendt administrativ høringssvar til forslag om ny lov om
vandplanlægning og Lov om vandforsyning, jf. vedlagte bilag. Det fremgår
af høringssvaret, at Holstebro Kommune forbeholder sig ret til at fremsende
yderligere bemærkninger efter endt politisk behandling.
Høringsforslag til
"Arbejdsprogram for de næste vandplaner”
Naturstyrelsen fremlagde 13. maj 2013
forslag til udarbejdelse af vandplaner for perioden 2015-2021 i 6 måneders
offentlig høring. Dokumentet beskriver overordnet grundlaget for
arbejdsplanlægningen og -processen for den kommende planperiode.
Arbejdsprogrammet lægger op til
øget interesseinddragelse i arbejdet med vandplanerne, videreudvikling af det
faglige grundlag for overfladevand og grundvand samt alternative
virkemidler og inddragelse af klima.
Holstebro Kommunes
forslag til høringssvar til ”Arbejdsprogram for de næste vandplaner”
Indstilling
Det indstilles,
- at Udvalget for Natur, Miljø og
Klima tager orienteringen om det fremsendte høringsbrev til efterretning.
- at Udvalget for Natur, Miljø og
Klima fremsender forslag til Høringssvar for ”Arbejdsprogrammer for de næste
vandplaner” til Naturstyrelsen.
Beslutning
Indstilling tiltrådt.
Udvalget finder det vigtigt, at der
i det supplerende indsatsprogram er mulighed for at tænke lokale/regionale
løsninger ind i anvendelsen af virkemidler hvis effekten er dokumenteret og
godkendt.
Holstebro Kommune tager kontakt med
de andre kommuner i vandoplandet for Nissum Fjord med henblik på at lave en
køreplan for etablering af vandråd.
Holger Hedegaard (V) deltog ikke i
behandlingen af dette punkt.
Bilag
Naturstyrelsens Notat om Det nye koncept for vandplanlægning
Naturstyrelsens høringsforslag til
Arbejdsprogram for de næste vandplaner
Udkast til forslag til lov om
vandplanlægning
Udkast til forslag til Lov om
ændring af lov om vandforsyning m.v.
Høringssvar til Lov om
Vandplanlægning og Lov om vandforsyning m.v
006132-2013
Sagsfremstilling
JL/FLS - UNMK
Naturstyrelsen har 5. juli 2013 givet afslag på det af kommunen ansøgte erstatningsbeløb ved Idom Dambrugs nedlæggelse (vandplansprojekt i oplandet til Nissum Fjord). UNMK skal tage stilling til om kommunen vil tilbyde staten at deltage i finansieringen af dambrugets erstatning.
Holstebro Kommune har den 3. september 2013 fået tilsagn fra Naturerhvervsstyrelsen om støtte til realisering af et vandløbsrestaureringsprojekt i Idom Å ved Idom Dambrug.
Naturstyrelsen har dog den 5. juli 2013 givet afslag på den ansøgte erstatning til dambruget med den begrundelse at beløbet ikke var omkostningseffektivt jf. Naturstyrelsens nye erstatningsvejledning (juli 2013).
UNMK har på den baggrund (udvalgsmøde af 19. august 2013) rettet henvendelse til miljøministeren og opfordret til, at staten tildeler realistiske erstatningsbeløb og ikke på baggrund af en omkostningseffektivitet svarende til 2.000 kr/km opstrøms vandløb, som det fremgår af Naturstyrelsens erstatningsvejledning (august 2013) og som giver beløb helt løsrevet fra dambrugets værdi.
Miljøministeren har endnu ikke svaret på kommunens henvendelse.
Med henblik på at afsøge mulighederne for snarlig realisering af et godt projekt, har Teknik og Miljø den 3. oktober 2013 afholdt møde med Idom Dambrugs ejer. Teknik og Miljø har med baggrund i mødet indsendt en revideret erstatningsansøgning, hvor Holstebro Kommune ud over de 200.000 kr afsat til fjernelse af bygninger mv. på dambrugsarealet yderligere bidrager med kr. 300.000,- til dambrugets erstatning taget af naturgenopretningsmidler. Dambrugets erstatning er iøvrigt reduceret med kr. 300.000,-. Naturstyrelsen skal så finansiere de resterende ca. 2,63 mill kr.
Da ansøgningsfristen til Naturstyrelsen var 15. oktober 2013 har Teknik og Miljø taget det forbehold overfor Naturstyrelsen, at UNMK efterfølgende skulle godkende det fremsendte tilbud om medfinansiering.
Staten har i alt afsat 12 mill. kr til erstatninger forbundet med vandløbsrestaureringsprojekter i 2013 (opstemninger, rørlægninger, gydegrus). Det er uvist om der er ubrugte erstatningsmidler.
Indstilling
Det indstilles, at Udvalget
for Natur, Miljø og Klima beslutter,
Beslutning
Indstilling tiltrådt.
034230-2013
Sagsfremstilling
LKD/FLS - UNMK - ØK
Siden 1982 har der været indgået aftaler mellem Staten, tidligere Ringkjøbing Amt og amtets tidligere vestkystkommuner om finansieringen af kystbeskyttelsen på strækningen fra Lodbjerg til Nymindegab. Efter amtets nedlæggelse 1. januar 2007 blev fællesaftale indgået mellem Staten og vestkystkommunerne.
Den nuværende fællesaftale er gældende for perioden 2009 - 2013. Der er udarbejdet vedlagte bilag "Strækningen Lodbjerg - Nymindegab", i forbindelse med Ny Fællesaftale for perioden 2014-2018.
Målsætningerne i denne jf. figur 5.2 på side 14, forventes overholdt set over den samlede aftaleperiode indenfor den økonomiske ramme på 95,8 mio. kr./år (prisniveau 2014), som totalt set er afsat til hele strækningen.
Kystdirektoratet har ansvaret for, at totalbeløbet anvendes til den bedst mulige beskyttelse af kyststrækningen som helhed og i øvrigt i henhold til beskrivelsen i bilaget.
Kommunerne noterer sig, at staten i den kommende periode accepterer større slid på kysten og dermed en nedslidning af den investerede kapital. Kommunerne under et har som forudsætning, at det er staten der bærer risikoen for eventuelle uacceptable sikkerhedsniveau på kysten i aftaleperioden.
I vedlagte bilag fremgår, hvordan den økonomiske fordeling er mellem staten og de 4 medfinansierende kommuner:
Fællesaftale 2014 –
18 |
Mio. kr/år |
Thisted, Lemvig, Holstebro og Ringkøbing-Skjern kommuner |
10,3 |
Staten |
85,5 |
Årlig totaludgift |
95,8 |
Fordelingen mellem Lemvig,
Holstebro, Ringkøbing-Skjern og Thisted Kommune af beløbet på 10,3 mio. kr.
skal ske forholdsvist i lighed med tidligere. Denne fordeling medfører en årlig
betaling fra:
Disse beløb er i prisniveau 2014.
Både bidrag fra staten samt kommunernes bidrag reguleres fremover efter
Finansministeriets anlægsindeks. Kystdirektoratet udmelder forud for hvert
kalenderår størrelsen af reguleringen.
Kommunen indbetaler 1/12 af
årsbeløbet ved begyndelsen af hver måned.
Holstebro Kommune indgår, jf.
ovenstående aftale, betaling af 1.440.000 kr. årligt fra og med 2014
(i prisniveau 2014) og med prisregulering for de kommende år for hvert af årene
2014 - 2018. Beløbet ligger indenfor det beløb, der er afsat hertil i udvalgets
driftsramme.
Indstilling
Det indstilles, at Udvalget for
Natur, Miljø og Klima overfor Økonomiudvalget anbefaler,
Beslutning
Indstilling tiltrådt.
Udvalget finder det utilfredsstillende,
at staten i den kommende periode accepterer større slid på kysten og dermed en
nedslidning af den investerede kapital. Kommunerne under et har som
forudsætning, at det er staten der bærer risikoen for eventuelle uacceptable
sikkerhedsniveau på kysten i aftaleperioden.
Bilag
Bilag til
Fællesaftale_2014_2018_Lodbjerg_Nymindegab_sep2013
08-00604 Fællesaftale Holstebro Kommune
035208-2013
Sagsfremstilling
LKD/FLS - UNMK
I forslag til lokalplan 1080 er der
udlagt et nyt center- og boligområde i den vestlige udkant af Borbjerg ved
Hvamvej. Det fremgår af lokalplanforslaget, at der i delområde B og C i
lokalplanforslaget, kun må opføres boliger, der har en energiramme svarende til
lavenergi i henhold til gældende bygningsreglement. Delområde A er udlagt til
centerformål med mulighed for én bolig i tilknytning til butik. Endvidere er
der en eksisterende ejendom i lokalplanområdet.
Vestforsyning Varme A/S har, i
samarbejde med Plan og Projekt A/S, udarbejdet et projektforslag for
fjernvarmeforsyning af området. Projektforslaget er fremsendt
til godkendelse hos kommunen iht. Varmeforsyningsloven. Endelig
godkendelse af projekter forudsætter Byrådets vedtagelse af lokalplan 1080.
Såfremt området udlægges til
fjernvarmeområde pålægges Vestforsyning Varme A/S pligt til at forsyne nye
boliger med fjernvarme, såfremt de ønsker fjernvarme. Boliger,
der opføres som lavenergibebyggelser, har alle ret til at vælge en anden
løsning, såfremt der ikke ønskes fjernvarme.
Ved udlægning af
området til fjernvarmeforsyning vil Vestforsyning Varme A/S opkræve et
byggemodningsbidrag for etablering af hovedledninger i området.
Byggemodningsbidragets størrelse afhænger af de konkrete forhold i forbindelse
med den enkelte byggemodning, men kan maksimalt udgøre Vestforsyning Varme
A/S's faktiske omkostninger til etablering af hovedledninger i udstykningsområdet
(jf. Vestforsynings takstblad for tilslutningsbidrag). Byggemodningsbidraget
vil lægges over på grundprisen. Herudover er det alene ejendomme, der ønsker
tilslutning til fjernvarme, der skal betale investeringsbidrag og
stikledningsbidrag.
Det fremgår af det fremsendte
projektforslag, at en fjernvarmeforsyning af området vil være samfundsøkonomisk
favorabelt i forhold til opvarmning med individuelle jordvarmepumper. De
samfundsøkonomiske besparelser ved fjernvarmeforsyning contra individuelle
varmepumper bliver 1,9 mio. kr. over 20 år.
Da der er usikkerhed om
tilslutningen til fjernvarme er der i projektforslaget lavet en samfundsøkonomisk
følsomhedsberegning, herunder ved tilslutning af kun 80 og 50 %
af potentialet i området. Følsomhedsberegningerne viser fortsat
en besparelse ved fjernvarmeforsyning af området.
Endvidere viser projektforslaget,
at det forbrugerøkonomisk er favorabelt med fjernvarmeforsyning i forhold til
individuelle varmepumper.
Den eksisterende ejendom omfattes
ikke af fjernvarmeområdet men såfremt ejer ønsker tilslutning til
fjernvarme vil Vestforsyning Varme A/S vurdere muligheden herfor, når det nye
boligområde er udbygget.
Holstebro Kommune har gennem
mange år haft som målsætning at udbygge fjernvarmeforsyningen i områder i
umiddelbar nærhed af den øvrige fjernvarmeforsyning og der er i de områder, der
forsynes med fjernvarme fra Vestforsyning Varme A/S, generelt pålagt
tilslutningspligt.
For ejendomme, der opføres som
lavenergibebyggelse, vil der dog altid være mulighed for at vælge en anden
varmekilde.
Der er i Holstebro Kommune på
nuværende tidspunkt taget stilling til varmeforsyning i følgende områder,
hvor der i lokalplanen er stillet krav om lavenergibebyggelse:
Sidstnævnte blev udlagt til
individuel varmeforsyning, idet det blev oplyst, at der ikke ønskes
fjernvarmeforsyning. Boligerne opføres med indbyggede solceller
og opføres samlet af en bygherre.
I de to boligområder i Mejrup, øst
for Storåvej, er en stor del af husene etableret eller er under opførelse. Vestforsyning
Varme A/S har oplyst, at de i disse to områder på nuværende tidspunkt har
fået henvendelse fra i alt 49 ejendomme omkring bestilling af vandforsyning og
at 44 af disse ejendomme også har bestilt tilslutning til fjernvarme
(bestilling af vand- og fjernvarmeforsyning foretages som regel
samtidigt). Der har således været stor interesse for tilslutning til fjernvarme
i disse områder.
Det kan oplyses, at Teknik og
Miljø, sammen med Vestforsyning Varme A/S, har igangsat en analyse af den
fremtidige fjernvarmeforsyning af nye boligområder, idet kravene til
energirammen med tiden skærpes og der kommer nye teknologiske muligheder for
fjernvarmeforsyning.
Det fremsendte projektforslag vil,
under forudsætning af udvalgets beslutning herom, sendes i høring hos
berørte partere i 4 uger. Såfremt der i høringsperioden ikke kommer væsentlige
bemærkninger/indsigelser til projektforslaget vil Teknik og Miljø herefter
sende orientering om godkendelse af projektet til ansøger samt til de
berørte partere.
Indstilling
Det indstilles, at Udvalget for
Natur, Miljø og Klima beslutter,
- at området omfattet af forslag
til lokalplan 1080 skal udlægges til fjernvarmeområde som angivet
i vedlagte projektforslag og at projektforslaget sendes i 4 ugers høring
hos de berørte partere.
Beslutning
Indstilling tiltrådt
Bilag
Projektforslag - Borbjerg 13102013
021995-2012
Sagsfremstilling
JLH/SH-UNMK
Et område sydøst for Stubbergård Sø
(i tidligere sagsfremstillinger benævnt Østerhjelm Hede) blev i
offentlighedsfasen for vindmølleplanen (kommuneplantillæg nr. 14) i foråret
2012 foreslået som et muligt fremtidigt vindmølleområde og placeringen blev
drøftet i forbindelse med den endelige vedtagelse af vindmølleplanen i januar
2013. Drøftelserne ledte til at Teknik og Miljø fik til opgave, at
undersøge muligheden for opstilling af op til 6 møller på række i området.
Der er modtaget følgende forslag
til opstilling af vindmøller øst og syd for Stubbergård Sø:
Generel vurdering af området øst
og syd for Stubbergård Sø
Landskabet omkring Stubbergård Sø
er i kommuneplan 2009 afgrænset med følgende beskyttelser:
De ovenfor nævnte projektforslag
ligger tæt på eller indenfor de ovenfor nævnte beskyttelsesområder. Se bilag
med kort der viser vindmøller sammen med
beskyttelsesudpegninger og et skema med angivelse af afstande.
De nærmest liggende Natura
2000-områder er EF-habitatområde nr. 41 Hjelm Hede, Flyndersø og Stubbergård Sø
og EF-habitatområde nr. 40 Karup Å. I skemaet er angivet afstande til
EF-habitatområderne for de vindmøller i projektforslagene, der ligger tættest
på EF-habitatområderne. På baggrund af afstandene til Natura 2000-områderne
vurderes det, at naturtyperne, der danner udpegningsgrundlag for de to
EF-habitatområder, ikke vil blive negativt påvirket ved realisering af et af de
nævnte projektforslag, og at der derved ikke skal foretages en nærmere
vurdering af projektets påvirkning af Natura 2000-områderne.
Projektforslagene
ligger endvidere tæt på den fredning, der omfatter Stubbergård Sø og de
nærmeste omgivelser. Landskabet har siden 1980 været fredet for, at bevare de
naturvidenskabelige, kulturhistoriske og landskabelige værdier. I den hidtidige
kommunale planlægning er områderne tæt på Stubbergård Sø friholdt for byggerier
og tekniske anlæg for ikke at spolere den landskabelige oplevelse, herunder
især udsigtspunkter fra stiforløbet langs søen.
Teknik og Miljøs
bemærkninger til det ansøgte
Wind1´s projektforslag ligger
som en forlængelse af den langstrakte og smalle Stubbergård Sø og
umiddelbart nordøst for det kuperede terræn syd for søen. Projektet
vurderes at være et projektforslag, der i lige høj grad
som projektforslaget fra WindEstate, vil medføre landskabelig
påvirkning af landskabet omkring søen. Wind1 har
udarbejdet visualiseringer af projektet og visualiseringerne er vedlagt
som bilag.
Lemvigegnens Landboforenings
projektforslag ligger i området sydøst for Stubbergård Sø. Begge alternativer
ligger i lidt større afstand fra Stubbergård Sø end projektforslagene fra Wind1
og WindEstate og Teknik og Miljø betragter på den baggrund forslagene
for at være bedre placeringsmuligheder, omend der fortsat vil være landskabelig
påvirkning. Alternativ 1 er det projekt, der ligger længst fra Stubbergård Sø,
og projektet ligger parallelt med Herningvej og tilnærmelsesvist parallelt med
de eksisterende fire vindmøller, der ligger ca. 3 km mod øst. Alternativ 1
vurderes på den baggrund at være et bedre projekt end alternativ 2.
Lemvigegnens Landboforening har udarbejdet visualiseringer af de to
alternativer. Visualiseringerne er vedlagt som bilag.
WindEstates projektforslag ligger tæt på det fredede område omkring Stubbergård Sø og den eksisterende afgrænsning af landskabsområder og kulturmiljøer. Projektet ligger relativt tæt på og parallelt med søens midterste del, og projektet vurderes at være et projektforslag, der i lige så høj grad som projektforslaget fra Wind1, vil medføre landskabelig påvirkning af landskabet omkring søen.
Projektforslaget, der oprindeligt
foranledigede Byrådets beslutning om at udpege et muligt område
til vindmøller, var beliggende i området sydøst for Stubbergård sø.
Projektforslag fra Wind1 og Lemvigegnens Landboforening ligger sydøst for
Stubbergård sø, dvs. indenfor det område som Byrådets beslutning var rettet
imod. Projektforslaget fra WindEstate ligger væsentlig nord herfor, langs
med Stubbergård Sø, og dermed ikke indenfor det område Byrådets
beslutning var rettet mod.
Teknik og Miljø er igang med at
udarbejde en landskabsanalyse, der skal give et samlet overblik over de
landskabelige værdier i kommunen og en vurdering af, hvilke landskaber der bør
tages særligt vare på i kommunen. Landskabsanalysen forventes færdig i
slutningen af 2014.
Set i forhold til vindressourcer
ligger området sydøst for Stubbergård Sø i et område med dårligere
vindressourcer end den vestlige og nordlige del af Holstebro Kommune. Se bilag
over vindens energiindhold i Holstebro Kommune.
Indstilling
Det indstilles, at Udvalget
for Natur, Miljø og Klima beslutter,
Endvidere indstilles, at Udvalget
for Natur, Miljø og Klima beslutter,
Beslutning
Udvalget
besluttede,
- at
der ses bort fra projektforslaget fra WindEstate, da projektforslaget ligger
udenfor det område, der dannede udgangspunkt for Byrådets beslutning i
forbindelse med endelig vedtagelse af Vindmølleplanen.
- at
der afgrænses et område til vindmøller svarende til område for projektforslag
alternativ 1 fra Lemvigegnens Landboforening, idet muligheden for at
vindmøllerne rykkes længere mod sydøst undersøges.
Bilag
Visualiseringer fra Lemvigegnens Landboforening
af 25. marts 2013
Kort og skema over projektforslags
beliggenhed ift. beskyttelsesinteresser
Visualiseringer sep 2013 fra Wind1
Vindens energiindhold i Holstebro
Kommune
000295-2013