Holstebro Kommune

Kommunal- og Regionsvalg

subpage-img

Tirsdag den 21. november 2017 afholdes der valg til kommunalbestyrelser og regionsråd i hele Danmark.

Der skal vælges 27 medlemmer til Byrådet i Holstebro Kommune for perioden 1. januar 2018 til 31. december 2021. 
 

Valgkort

For at stemme skal du have et valgkort. På borger.dk kan du læse mere om hvad et valgkort er, hvad du skal gøre og hvis du ikke har modtaget et valgkort.

 

Valgsteder

Der er 10 valgsteder i Holstebro Kommune. Det er det samme antal og de samme steder som ved det seneste valg i kommunen.

Ved valget åbner alle valgstederne kl. 8.00 og lukker kl. 20.00. 

De 10 valgsteder er:

  • Black Box i Musikteatret i Holstebro
  • Nørreboulevard Skolens Hal i Holstebro (det tidligere Birkelundsskolen)
  • Vinderup Hotel
  • Sevel Hallen
  • Vestjysk Fritidscenter i Ulfborg
  • Vemb Forsamlingshus
  • Sdr. Nissum Hallen
  • Mejdal Hallen
  • Mejrup Kultur- og Fritidscenter
  • Skave & omegns Multihus

 

Skift af valgsted

Vælgere med handicap eller nedsat førlighed kan afgive stemme på et andet afstemningssted i opstillingskredsen.

Udfyld denne blanket om skift af valgsted og send den til borgerservice@holstebro.dk. Frist for ansøgningen er mandag den 13. november 2017 kl. 12.00.

 

Brevstemme

Hvis du ønsker at stemme til kommunal- og regionalvalget inden den 21. november 2017, har du mulighed for at afgive din stemme som en brevstemme.

Du kan brevstemme fra tirsdag den 10. oktober til og med fredag d. 17. november 2017.

Du kan brevstemme på ethvert folkeregister i landet, uanset hvilken kommune, du bor i. 

I Holstebro Kommune kan du brevstemme i Borgerservice i Holstebro, Vinderup og Ulfborg. Se åbningstider og adresser for Borgerservice.

Borgerservice har udvidede åbningstider i Holstebro, Ulfborg og Vinderup:

  • Lørdag den 4. november 2017 kl. 10-12 (kun for brevstemmer)
  • Lørdag den 11. november 2017 kl. 10-12 (kun for brevstemmer)
  • Fredag den 17. november 2017 kl. 9-16

Du behøver ikke at vente på at få dit valgkort tilsendt for at kunne brevstemme. Hvis du ønsker at stemme, inden du modtager dit valgkort, skal du blot medbringe legitimation i form af sundhedskort, pas eller kørekort.

 

Stemme i eget hjem

Hvis du er syg, svækket eller dårligt gående, så kan du inden valgdagen brevstemme i eget hjem.

Du skal søge om at stemme i dit hjem. Det gør du ved at kontakte Borgerservice fra tirsdag den 24. oktober på tlf. 9611 7574. Sidste frist er torsdag den 9. november.

 

Kørsel af vælgere

På dagen kan ældre og svagelige vælgere få kørelejlighed til og fra valgstedet, hvis de ikke er i stand til selv at klare transporten.

Kørslen stilles gratis til rådighed af Holstebro Kommune, og sker så vidt muligt om formiddagen.

Hvis du ønsker at blive kørt til og fra valgstedet, skal du ringe til borgerservice på tlf. 9611 7574 senest mandag den 20. november kl. 12.

 

Partier og kandidater til byrådet

A. Socialdemokratiet

  • H.C. Østerby, Holstebro
  • Klaus Flæng, Vinderup
  • Dorthe Pia Hansen, Holstebro
  • Lene Dybdal, Ulfborg
  • Bodil Pedersen, Mejrup
  • Lars Stampe, Holstebro
  • Jytte Dideriksen, Sir
  • Ole Andersen, Borbjerg
  • Kurt Kristian Nielsen, Holstebro
  • Anne Pilgaard, Holstebro
  • Nils Ulrik Nielsen, Holstebro
  • Payman Al Kole, Holstebro
  • Per Albertsen, Mejdal-Halgård
  • Svend Ørgaard, Mejrup
  • Søren Frøstrup-Agger, Holstebro
  • Michael Batz Højriis, Skave
  • Gubber Kristensen, Holstebro
  • Carsten Tambo Tovborg, Holstebro
  • Hans-Jørgen Niewald, Holstebro
  • Flemming Kofoed, Holstebro
  • Morten Issa Nielsen, Holstebro
  • Susanne Funch, Holstebro
  • Troels Vad, Holstebro
  • Sten Bo Stølstrupgård, Holstebro
  • Haidar Abdul-Karim, Holstebro
  • Ali Al Maanaki, Holstebro
  • Mustafa Kamel Shareef, Holstebro
  • Ramalingam Sivalingam, Holstebro

 

B. Radikale Venstre

  • Torben Gudiksen, Vinderup
  • Francisca Chilala Kaputu, Holstebro
  • Søren Hansen, Råsted
  • Rasmus Henriksen, Holstebro
  • Rasmus Gamst Beltofte, Mejdal-Halgård
  • Natasha Hingebjerg, Holstebro
  • Ghassan Abrahem Rahmi, Holstebro
  • Jette Hingebjerg, Holstebro
  • Allan Sørensen, Mejrup
  • Gerthie Betak Rasmussen, Handbjerg
  • Thomas Nørlund Betak, Mejdal-Halgård
  • Niels-Henrik Nielsen, Hornshøj
  • Vicki Ravnsbæk, Vemb
  • Henrik Høgh Boutrup, Holstebro
  • Henrik Vilhelm Voldmester, Husby
  • Per Tornvig, Holstebro

 

C. Det Konservative Folkeparti

  • Pernille Bloch, Holstebro
  • Karsten E. Olesen, Sevel
  • Gitte B. Andersen, Holstebro
  • Joan F. Maarup, Ulfborg
  • Lau Sørensen, Sevel

 

E. Borgerlisten

  • Bjarne Jeppesen

 

F. SF - Socialistisk Folkeparti

  • Karsten Filsø, Ulfborg
  • Julie Skjelborg Frederiksen, Holstebro
  • Ole Primdahl, Vinderup
  • Alexander Trabjerg, Holstebro
  • Majbritt Kjærgaard Blæsbjerg, Holstebro
  • Ali Afshar, Holstebro
  • Inge Marie Schubert, Ejsing
  • Ane Holst Hansen, Idom
  • Mona Engmark Thomsen, Mejrup
  • Amdi Christiansen, Bjergby
  • Jens Ole Poulsen, Holstebro
  • Anne Lise Holst Jensen, Holstebro

 

I. Liberal Alliance

  • Ayhan Al Kole, Holstebro
  • Claus Opstrup Olesen, Holstebro
  • Sine Backe Laursen, Holstebro
  • Kenneth Krog, Holstebro

 

K. Fælleslisten/Kristendemokraterne

K1. Fælleslisten

  • Leif Hornshøj

K2. Kristendemokraterne

  • Jan Jensen Bech
  • Brian Christensen
  • Sinne Dueholm

 

O. Dansk Folkeparti

  • Søren Olesen
  • Alex U. Rosenbæk
  • Anita Støve
  • Lars Christiansen
  • Richardt Graakjær Bostrup Møller
  • Flemming Iversen

 

V. Venstre, Danmarks Liberale Parti

  • Jens Kristian Hedegaard, Holstebro
  • Sarah Sand, Holstebro
  • Finn Orvad, Holstebro
  • Kim Bak Kristensen, Holstebro
  • Torben Lindberg Strømgaard, Mejrup
  • Kenneth Tønning, Holstebro
  • Ivan F. Frederiksen, Holstebro
  • Henrik Eliselyst Jensen, Holstebro
  • Kurt Josefsen, Holstebro
  • Lars Ulrich Sørensen, Holstebro
  • Annemette Grønbæk Andersen, Idom-Råsted
  • Bibi Mundbjerg, Skave
  • Jens Lindbjerg, Borbjerg
  • Leif Brøgger, Nr. Felding
  • Anders G. Jacobsen, Holstebro
  • Jesper Hebsgaard Pedersen, Mejdal-Halgård
  • Finn Thøgersen, Vinderup
  • Mette Marie Thomsen, Vinderup
  • Niels Vestergård, Vinderup
  • Anders Risum, Vinderup
  • Aksel Gade, Husby

 

Ø. Enhedslisten - De Rød-Grønne

1. Heidi Steenberg Rud, Herrup
2. Ditte Stage Kroman, Holstebro
3. Frederik Madsen, Sønder Nissum
4. Mehmet Akbina, Holstebro
5. Jess Pilgaard, Holstebro

 

Å. Alternativet

1. Bjarne Petersen-Engstrøm
2. Troels Frøkjær

 

Listeforbund

K. Fælleslisten/Kristendemokraterne
Listeforbundet er indgået mellem: K1. Fælleslisten og K2. Kristendemokraterne.

 

Valgforbund

  • B. Radikale Venstre, F. SF – Socialistisk Folkeparti, Ø. Enhedslisten – De RødGrønne, Å. Alternativet
  • C. Det Konservative Folkeparti, K1. Fælleslisten, K2. Kristendemokraterne
  • I. Liberal Alliance, V. Venstre, Danmarks Liberale Parti

 

Partier og kandidater til regionsrådet

Se listen over partier og kandidater på www.stem.dk/regionerne/midtjylland/kandidater.

For kandidater

Regler for valgplakater