Alle kan blive ex-rygere – også dig eller en du kender

4. marts 2026

Sundhed

Godt 400.000 danskere vil gerne droppe røgen. Holstebro Kommune er med til at vise dem vejen via kampagnen ’Danmark dropper røgen’ og hjemmesiden ex-ryger.dk

Kampagne-illustration

Omkring tre ud af fire daglige rygere vil gerne stoppe med at ryge. Det svarer til knap 400.000 danskere. Chancen for at lykkes er op til fem gange større med professionel hjælp. Alligevel er det kun omkring 1,5 procent af daglig-rygerne, der i dag benytter sig af de kommunale rygestoptilbud.

Ex-ryger.dk

Derfor er Holstebro Kommune partner i den landsdækkende kampagne ’Danmark dropper røgen’. Den skal gøre det lettere for flere at finde vej til den gratis hjælp, der virker. Bevægelsen samler aktører på tværs af kommuner, arbejdspladser, foreninger og civilsamfund og guider rygere direkte videre til professionel rygestophjælp via den fælles indgang ex-ryger.dk.

- Vi bidrager til kampagnen for at synliggøre rygestop-tilbuddene og hjælpe flere borgere og medarbejdere med at finde den form for hjælp, der passer til deres behov. Vi gør det uden løftede pegefingre og med fokus på muligheder frem for moral, siger Social- og Sundhedsudvalgets formand Jens Kristian Hedegaard.

Støtte giver succes

Langt de fleste rygere forsøger i dag at stoppe på egen hånd – og mister dermed den støtte, som for mange er afgørende for at lykkes. Med ’Danmark dropper røgen’ er målet at gøre vejen til rygestop mere synlig og overskuelig. Og at få flere til benytte sig af de eksisterende tilbud som tæller Kvit-appen, Stopliniens rådgivere og de kommunale tilbud.

Bag kampagnen står Sund By Netværket og Stoplinien med støtte fra TrygFonden. Sammen arbejder de for, at flere får kendskab til – og gør brug af – de gratis rygestoptilbud, der allerede findes.

Se kampagnesiden ex-ryger.dk

Se alle Holstebro Kommunes gratis rygestoptilbud

Fakta

  • Ifølge Sundhedsstyrelsen og SDU ryger 17 pct. af den danske befolkning (15–79-årige) dagligt eller lejlighedsvis. Det svarer til ca. 800.000 personer.
  • 11 pct. af befolkningen ryger dagligt, mens 6 pct. ryger lejlighedsvis. Ca. 75 pct. af de daglige rygere ønsker at stoppe.
  • Ifølge Danmarks Statistik svarer 11 % af befolkningen (15–79-årige) til ca. 519.000 personer (beregnet ud fra befolkningstallet i 4. kvartal 2024).
  • Ser man på, hvor mange rygere (15–79-årige) der ønsker at stoppe med at ryge, svarer det dermed til ca. 390.000 personer (75 % af 519.000 = 389.250).
  • Ifølge Stopbasen er det ca. 1,5 pct. af dagligrygere, der gør brug af kommunale rygestoptilbud.

Tilbage

visibility_off visibility
Kontakt os

Tilmeld nyhedsbrev

Mobiltelefon med uåbnet mail

X